| d3vi1l a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar si eu un atv ieftin, care poate fi condus fara permis ( pentru adolescenti si adulti).
Am vazut ca sunt destul de ieftine pe la vreo 500 euro asa..Si-a cumparat cine asa ceva? Sa imi zica si mie daca merita. Si daca da faceti-mi si mie o recomandare convenabila raport calitate/pret.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor OUG 195/2002 (Codul rutier), astfel cum au fost modificate si completate prin Legea nr.203/2012, in prezent nu exista nici un autovehicul care sa poata fi condus fara permis. Pentru ATV, indiferent de capacitatea cilindrica, trebuie cel putin permis de categoria AM, daca se incadreaza la categoria moped (este cvadriciclu usor), citez:
"moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"
"cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
Pentru cele mai mari trebuie permis de categoria B1.

| d3vi1l explică (pentru Ioandelasal):

Eu v-am intrebat de atv nu de lege, in primul rand ca sa stiti si voi, cand am zis atv care se poate conduce fara permis, este vorba de un atv care nu este omologat RAR! Era evident ca nu pot sa-l conduc pe strada sau pe drumurile publice. si 2 cand cumpar un atv nu il iau sa ma plimb pe strada cu el ca ma duce taicami-o cu masina, il iau sa ma dau cu el la munte sau printr-o padure cand merg la un gratar ceva. Va rog cand postati raspunsuri, nu mai faceti offtopic, multumesc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara permis nu mai poti conduce nimic pe drumurile publice incepand de anul asta. vrei fara permis te duci pe camp

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Legislatia s-a schimbat, si incepand cu anul acesta (2013) nu se mai poate conduce nimic fara permis!
Pentru atv iti trebuie categoria AM.
Daca o sa fii prins fara permis, risti sa te alegi cu dosar penal.

| d3vi1l explică (pentru NoSmile):

Tu ai vazut ce am scris eu mai sus? De ce ma inebunesti cu legea? Eu te-am intrebat clar ceva, nu de lege am intrebat. Cunosc si eu legea stai linistit, dar daca tu crezi ca imi iau atv ala sa ma plimb cu el pe strada, te inseli amarnic. Mai repet inca odata, vreau sa imi iau un atv pentru a ma da cu el in padure sau pe un camp sau intr-un loc retras. Si va rog nu mai faceti offtopic. Eu am pus o intrebare, cine stie sa raspunda bine cine nu nu.

Si 2, cand vezi ca 3 oameni dau acelasi raspuns, tu de ce mai dai acelasi raspuns inca odata? V-ati luat unu dupa altu...

Inca mai astept raspunsuri pentru cei care se pricep si va rog raspundeti fix la intrebare. Multumesc!

| NoSmile a răspuns (pentru d3vi1l):

oh go on
Sa zici mersi ca te-am ajutat. Si nu cred ca ne-am luat dupa raspunsurile celuilalt. Si de-ar fi asa, ar trebui sa apreciezi efortul, ca am rescris.
Cumpara-ti ce vrei si fa ce vrei! Dar sa nu te aud pe aici, ca te-a oprit politia.
Si app, sunt fata.

| d3vi1l explică (pentru NoSmile):

Ma scuzi ca te-am facut din greseala baiat...dar sincer nu ma intereseaza daca esti fata sau baiat.
Daca ai ochii legati si nu vezi ce am scris mai sus (pe 31 ian.) nu e problema mea. Daca iti e lene sa scrii un raspuns, nu inteleg de ce mai ai cont pe siteul asta. Daca dai un raspuns da-l cu sens, care sa raspunda oarecum intrebarii puse de omu respectiv, daca nu si faci offtopic nu e problema mea. Si ca sa iti zic asa, nu m-ai ajutat cu nimic, la fel ca si ceilalti care mi-au raspuns. Intrebarea era clara (merita sau nu) ce e asa greu sa zici da sau nu. Si legea o cunosc si eu. Daca chiar vroiam un atv sa merg pe strada cu el, nu imi luam o chinezarie la 20 mil.

Inca mai astept raspunsuri big grin.

| gabyS98 a răspuns:

In primul rand nu poti conduce atv ul fara permi si cunosc o persoana care si-a luat asa ceva, da era chinezarie si s-a stricat cam repede