| andreicos a întrebat:

Salut.
Vreau sa intreb daca este permis fumatul in scoli.
Din cate stiu eu, consumul de tutun este interzis in institutiile publice, exceptie facand locurile special amenajate.
Asta inseamna, ca atat profesorii cat si elevii majori au voie sa fumeze in spatii speciale pentru acest lucru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este permis dar numai in camere special amenajate si numai daca nu este interzis de conducere.
Conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Se interzice fumatul în spaţiile publice închise.
(1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de stat şi private.
(2) În spaţiile publice închise, fumatul este permis numai în camere special amenajate pentru fumat, cu respectarea următoarelor condiţii obligatorii:
a) să servească exclusiv fumatului;
b) să nu fie spaţiu de tranzit sau de acces în spaţiul public închis;
c) să fie dotate cu sisteme de ventilaţie funcţionale care să asigure eliminarea fumului de tutun;
d) să fie dotate cu scrumiere şi extinctoare şi să fie amenajate în conformitate cu prevederile legale în vigoare privind prevenirea şi stingerea incendiilor;
e) să fie marcate, la loc vizibil, cu unul dintre următoarele indicatoare prin care să se indice: «Cameră pentru fumat», «Încăpere în care este permis fumatul» sau «Loc pentru fumat», astfel încât orice persoană să poată fi avizată asupra faptului că numai în acel spaţiu se poate fuma.
(2^1) Persoanele responsabile din instituţiile menţionate conform art. 2 lit. m) şi n) vor elabora şi vor pune în aplicare regulamente interne prin care să delimiteze spaţiile în incinta cărora este permis fumatul de cele în care este interzis fumatul, prin marcarea ultimelor cu indicatoare prin care să se indice: sau folosirea semnului internaţional, respectiv tigareta barata de o linie transversala.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică spaţiilor publice închise al căror proprietar, manager sau conducător al instituţiei stabileşte şi afişează avertismentul: «În această clădire fumatul este complet interzis», «În această instituţie fumatul este complet interzis», «În această unitate fumatul este complet interzis»."

5 răspunsuri:
| Cipri99 a răspuns:

Da dar multi profesori nu prea stiu sau stiu si va vor zice ca nu aveti voie doar de a nu fuma si chestii din astea maia les la inspectii.

| AndreeaW123 a răspuns:

Buna happy Pai, ai dreptate. Spre exemplu, poti fuma in curtea scolii.La baie, in clasa, pe hol este interzis tutunul.

| alexw147 a răspuns:

NU este permis fumatul in icinta scolii, in afara scolii DA poti sa fumezi daca ai +18 ani.