| andrei24074444 a întrebat:

S-a aprobat legea cu privire la fumatul produselor din tutun de catre minori in spatii publice?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista de 20 de ani legea privind interdictia fumatului in unele spatii publice, de catre toata lumea, nu numai de catre minori. este L.nr.349/2002, pentru prevenirea şi combaterea efectelor consumului produselor din tutun, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 1. Prezenta lege stabileşte unele măsuri privind prevenirea şi combaterea consumului produselor din tutun, prin interzicerea completă a fumatului în toate spaţiile publice închise, în spaţiile închise de la locul de muncă şi în locurile de joacă pentru copii, prin desfăşurarea de campanii de informare şi educare a populaţiei, având ca scop protejarea sănătăţii persoanelor fumătoare şi nefumătoare de efectele dăunătoare ale fumatului, prevenirea răspândirii fumatului în rândul minorilor şi asigurarea unui nivel adecvat al calităţii vieţii populaţiei din România."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Si consumul de alcool precum si sexul in public.

| darrio2007 a răspuns:

Cred ca visezi. Nu va fi niciodata asa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai vrea tu!
In spatii publice nici adultii nu au voie!

| johnnny123 a răspuns:

Ai tu informații că s-a propus o lege care ar permite în mod explicit minorilor să fumeze în spații publice?

| ReddY25 a răspuns:

Vise

| RaduRobertRO a răspuns:

Niciodată nu va fi o astfel de lege!