| LionelJosh a întrebat:

Vreau sa stiu si eu cand exact imi expira dosarul de la scoala de soferi? Scrie ca am absolvit in perioada 20 iulie-24 septembrie! Stiu ca sunt 12 luni. Deci mai am pana in iulie sau pana in septembrie? VREAU UN RASPUNS DE LA CINEVA CARE SE PRICEPE SI CHIAR STIE, NU UN RASPUNS LA NIMEREALA! Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada in care poti sustine examinarea expira la un an de la data absolvirii scolii de conducere si aceasta este o data calendaristica si nu o perioada, asa cum ai scris.
Daca ai absolvit in 24 septembrie 2016 atunci perioada se termina pe 23 septembrie 2017, inclusiv.

| LionelJosh explică (pentru Ioandelasal):

In fisa de scolarizare, din ce vad eu, scrie exact asa "Se certifica absolvirea cursurilor de pregatire teoretica si practica organizate in perioada 20 iulie-24 septembrie" M-am exprimat eu gresit, ideea e ca voiam sa stiu de cand se calculeaza termenul ca sa fiu sigur avand in vedere ca nu se specifica fix data de absolvire.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LionelJosh):

Inseamna ca ai terminat pe 24 septembrie, asa cum ti-am spus.

| Intruder19 a răspuns:

Termenul de 12 luni incepe de la data cand ai terminat scoala de soferi. Daca ai terminat pe 24 septembrie o sa expire dupa 12 luni de la data asta.

| AFR81 a răspuns:

Iti expira dupa 12 luni de la data absolvirii. Cum adica ai absolvit in perioada 20 iulie - 24 septembrie? Cred ca nu stapanesti terminologia. Ai absolvit in momentul in care ai terminat scoala de soferi, orele de condus, cele 15 sedinte parca.

| LionelJosh explică (pentru AFR81):

In fisa de scolarizare, din ce vad eu, scrie exact asa "Se certifica absolvirea cursurilor de pregatire teoretica si practica organizate in perioada 20 iulie-24 septembrie" Voiam sa stiu de cand se calculeaza termenul ca sa fiu sigur avand in vedere ca nu se specifica fix data de absolvire.

| AFR81 a răspuns (pentru LionelJosh):

Scrie clar, nu mai era nevoie sa intrebi pe TPU. Scoala ai practicat-o in perioada 20 iulie - 24 septembrie. Pe 24 septembrie ai terminat-o, deci ai absolvit-o. Liceul sau scoala cand le-ai absolvit? Nu in ultimele zile din clasele a 8-a, respectiv a 12-a? Cu alte cuvinte, dosarul iti expira pe 24 septembrie.