| EdwardEddy a întrebat:

Salut.Vreau sa va intreb daca pot pune fluturasi pe stalpi si in portile oamenilor, sau in oras? Vreau sa fac asta pentru promovarea unei afaceri personale, si vreau sa stiu daca imi trebuie vreo autorizatie sau ceva de genul? Sau pot pune pur si simplu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.185/2013 nu ai voie fara un aviz de la primarie si respectarea prevederilor Regulamentului de publicitate stradala.
Incalcarea acestor prevederi legale constituie contraventii si se sanctioneaza destul de aspru, citez:
"ART.49.(1) Constituie contravenţii următoarele fapte:
  a) amplasarea mijloacelor de publicitate fără aviz pentru publicitatea temporară ori cu nerespectarea prevederilor acestuia şi a documentaţiei tehnice care a stat la baza eliberării avizului, precum şi montarea panourilor publicitare cu structură proprie şi elemente de susţinere care necesită fundaţie pe trotuare cu lăţime mai mică de 2, 25 m;
  e) nerespectarea de către proprietarii mijloacelor de publicitate a tipurilor şi dimensiunilor mijloacelor de publicitate admise, în conformitate cu prevederile regulamentelor locale privind amplasarea mijloacelor de publicitate;
  o) amplasarea afişelor publicitare şi a anunţurilor de mică publicitate în alte locuri decât pe panourile special destinate acestora.
  (2) Contravenţiile prevăzute la alin. (1), săvârşite de persoanele fizice sau juridice, se sancţionează după cum urmează:
  a) cu amendă de la 30.000 lei la 50.000 lei cele prevăzute la lit. a), b) şi e);
 e) cu amendă de la 500 lei la 5.000 lei cea prevăzută la lit. o)."

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic ai nevoie de autorizatie pentru asa ceva, si ai voie sa le lipesti doar in locuri speciale.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as pune peste tot asa ceva, dar as da un numar de telefon cartela preplatita si un email de gmail sau yahoo.

Cine sa te caute? SRI-ul?

| edit28 a răspuns:

N-ai voie sa le pui pe propietatile oamenilor. Deci,

Stalpi si tot ce e al primariei da;
Case, porti, masini, etc nu.