| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa acopar scarile exterioare cu tigla si stalpi de lemn am nevoie de autorizatie de constructie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.50/1991, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.11.(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si inlocuiri de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii;
h) lucrări de reparaţii, înlocuiri ori reabilitări fără modificarea calităţii şi formei arhitecturale a elementelor de faţadă, dacă aceste lucrări nu se execută la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:
1. finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2. trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces;
3. lucrări de reabilitare energetică a anvelopei şi/sau a acoperişului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/şarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, respectiv situate în afara zonelor de protecţie a monumentelor şi/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;
i) lucrari de intretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;"
Fata de aceste prevederi cred ca nu trebuie autorizatie de construire la ce vrei sa faci tu dar cel mai bine este sa te interesezi la primaria localitatii tale, parerea lor conteaza.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Nu! Daca nu e scara comuna cu alti vecini si e proprietate.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Nu.

| C0olmonkey a răspuns (pentru SUDSteaua1947):

Argumenteaza te rog! De ce nu? De unde sti?