| FaneFanu a întrebat:

Salutare.A patit cineva sa primeasca plic cum ca si-a retras plangerea fara sa o faca+"cheltuieli judiciare"?
Repet, nu am fost sa retrag plangerea la politie

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te duci la organul de politie de unde ai primit instiintarea, soliciti sa vorbesti cu comandantul si depui si o cerere in sensul ca nu ti-ai retras plangerea penala si insisti in continuarea urmaririi penale. Daca nu se rezolva te poti adresa Parchetului de pe langa judecatoria de care apartii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa spui.

| doctorandus a răspuns:

Pe orice decizie scrie cum poate fi atacată.

| gabicoo a răspuns:

S-a speriat nenea milițianul de muncă și i-a fost mai ușor s-o aburească cu retragerea plângerii! Scapi de un dosar scapi de muncă și ești bine văzut și de șefi!
Trăiască Pol(u)ția română!

| mi25 a răspuns (pentru gabicoo):

Politia sau nimeni, in afara de autoul plangerii, nu poata sa o retraga.
E adevarat ca autorul intrebarii nu prea este explicit in ce spune, dar s-ar subintelege.

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Scuzati greselile de scriere: in afara si autorul

| mi25 a răspuns:

Depinde unde este facuta plangerea.
Daca a fost facuta plangere la politie pe cale civila este una si alta pe cale penala.
Cheltuieli judiciare poate stabili doar parchetul sau instanta de judecata, nu politia.
Da, am intalnit doua cazuri facute pe numele aceleiasi persoane la intervale de cateva luni. Dar era facuta la instanta de cineva. Se banuieste ca de cel care era in calitate de reclamat si se afla in puscarie. Ca reclamant era trecuta o persoana care nu-l cunostea pe cel reclamat, dar era citat la proces. I-am facut o intampinare, prin care a aratat ca nu este autorul plangerii si pe care persoana considerata reclamant a depus-o la registratura instantei.
Am discutat cu un avocat care mi-a spus ca sunt destule cazuri in care indivizi aflati in inchisoare fac asemenea plangeri, pentru a fi scosi la instanta si acolo isi vad neamurile, iar ei isi retrag plangerea.

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal greseste aici. Pentru o plangere penala nu ai ce cauta la comandantul politiei, deoarece orice plangere penala facuta la politie, se trimite la parchet si este incredintata unui procuror. Numai un procuror poate emite o decizie de clasare pe diferite motive, inclusiv ca a fost retrasa.
Tu trebuie sa ti cont cine ce ti-a trimis: parchetul - o decizie a unui procuror sau o hotarare a unei instante.
In functie de aceasta: contesti Decizia procurorului sau faci apel impotriva hotararii judecatoresti.

Răspuns utilizator avertizat
| FaneFanu explică:

Revin cu un update:
Nu are sens sa imi pun pe cap vreun politai care nu are chef sa munceasca mai ales ca plata pentru toata tampenia asta e sub 50ron.Multumesc tuturor de raspunsuri dar maine voi plati chestia aia(nu stiu daca e taxa sau amenda sau ce o fi).
P.S. Stati departe de politia romana ca la final ramaneti si batuti(nu de politie ci de o persoana random) si datori statului care va apara