| FulgerMQ a întrebat:

Adresez aceasta intrebare celor care au habar de legislatia rutiera in vigoare.Este vorba de ce permis as avea nevoie sa conduc masini microcar, aixam acele masini care se conduc de la varsta de 16 ani.Trebuie sa fac niste ore la scoala de soferi pe acele masini si sa dau traseu plus sala? La mine in oras nu am vazut asemenea masina sa apartina vreunei scoli de soferi.Am inteles ca sunt considerate drept mopede. Multumesc mult!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, republicata in 2006, cu md. aduse prin L.203/2012, citez:
"21. moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric. Este asimilat mopedului cvadriciclul uşor, astfel cum este definit la pct. 6 partea A din anexa nr. 1 la secţiunea 4 din Reglementările privind omologarea de tip şi eliberarea cărţii de identitate a vehiculelor rutiere, precum şi omologarea de tip a produselor utilizate la acestea - RNTR 2, aprobate prin Ordinul ministrului lucrărilor publice, transporturilor şi locuinţei nr. 211/2003, cu modificările şi completările ulterioare;"
De asemenea Conform Ordinului nr.211/2003, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"6. Categoria L6e - cvadricicluri uşoare, respectiv vehicule cu 4 roţi a căror masă la gol este de cel mult 350 kg, exclusiv masa acumulatorilor în cazul vehiculelor cu tracţiune electrică, având viteza maximă constructivă de cel mult 45 km/h şi echipate cu un motor:
a) cu o cilindree de cel mult 50 cmc dacă este un motor cu ardere internă cu aprindere prin scânteie, sau
b) cu o putere maximă netă de cel mult 4 kW dacă este un alt motor cu ardere internă, sau
c) cu o putere nominală continuă maximă de cel mult 4 kW dacă este un motor electric."
Daca se incadreaza in caracteristicile tehnice ale cvadriciclului usor atunci este nevoie de perimis de conducere de categoria AM si se poate obtine la 16 ani, facand scoala de conducere si sustinand probele teoretica si practica.
Daca nu se incadreaza acolo poate se incadreaza la categoria B1, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Daca caracteristicile tehnice sunt mai mari decat la categoria B1 atunci este nevoie de permis de conducere categoria B, se poate obtine de la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa iei ategoria B1 si probabil trebuie sa faci scoala si sa dai examen pe ele. probabil doar scolile de soferi mai mari au asemenea masini.