| SynapseNinja a întrebat:

Am 18 ani și sunt în clasa a a XII-a, iar în vara asta care urmează vreau să dau de permis categoria B și aș vrea să mă angajez pe autoutilitară. Care va fi masa totală maximă autorizată (masa autovehiculului + masa mărfii) pe care o voi putea avea 3.5 tone sau 4250 kg? Sau 4250 kg trebuie să fie masa totală maximă autorizată cu tot cu cea a remorcii? Dacă dau și de BE pot transporta mai multă marfă? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;"
Rezulta foarte clar ca la masa mai mare de 3.500 kg este vorba de ansamblu de vehicule (tragator plus remorca), tragatorul nu trebuie sa depaseasca 3.500 kg. La fel este si la categoria BE, tot un ansamblu cu tragatorul de cel mult 3.500 kg, doar remorca poate fi mai mare decat la categoria B.