| Andreidumi35 a întrebat:

Salutare!
Am ajuns intr-o situație, ce pare fără ieșire. Mi-a fost furata borseta, cu tot cu acte(zona Piata Obor). Aveam la mine(culmea ghinionului), toate actele civile. Am rămas fără: CI, Permis Auto, Certificat Naștere. Locuiesc la altă adresă, față de cea din Buletin. Certificatul de Naștere, era Duplicat. Emis acum 10 ani. În momentul de față, nu pot face alt Buletin, fără C. de Naștere. Nu pot face alt Duplicat la CN, fără buletin. Nu am propietate și nici rudenie de gr I, cu propietate. Singura variantă pe care o am, este să,, cumpăr" o luare în spațiu, pentru un nou Buletin. Eu locuiesc în București, dar sunt născut în Botoșani. Duplicatul după CN, era emis de Primăria Mun. Botoșani. Din ce am citit aici, am înțeles că ar trebui să merg mai întâi la Primăria orașului unde m-am născut, apoi să revin în București, să caut pe cineva să mă ia în spațiu, pentru un nou Buletin. Dar fără Buletin, nu mă ia în seamă la Primărie, pentru a cere un nou Duplicat. Sunt într-o situație cât se poate de complicată, pentru că trebuie să schimb locul de muncă și practic, nu exist! Am doar poze, cu actele pierdute... Dacă mă poate îndruma cineva, voi fi recunoscător din tot sufletul. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune imediat o plangere penala pentru furt si declara furate actele.
In baza dovezii de la politie vei putea obtine un duplicat a certificatului de nastere si apoi si celelalte acte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si fa plingere la politie, doar ei te pot ajuta daca intr-adevar ceea ce spui este adevarat, aici pe TPU nu te putem ajuta

| Celestina003 a răspuns:

Mergi si fa plingere la politie