| AntalSzilard a întrebat:

Bună ziua.
Az dori să mă lămuresc în privinţă cu o problemă de la şcoală. Eu am lipsit de la ultima oră de chimie din acest semestru, când colegii au dat test, pentru că nu aveau note destule. Profesoara a zis colegilor, că dacă nu mă prezint următoarea zi să dau test, nu îmi încheie media, îmi pune încă 2 absenţe şi îmi scade şi nota la purtare. Problema e, câ nu aveam oră în ziua următoare. Totuşi, m-am prezentat şi am dat testul, care a fost de 2-3 ori mai greu, ca a colegilor, având probleme la care nu am învăţat rezolvarea la şcoală.
Menţionez, că la chimie am 1 oră/ săpt. şi aveam deja 2 note.
Întrebările mele sunt:
Poate profesoara să nu îmi încheie media?
Poate să scrie notă pe o zi în care nu avem oră?
Poate să îmi dea test mai greu pentru că am lipsit?(nu am chiulit, am fost la vaccin)
Mulţumesc anticipat

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Întotdeauna semestrul se incheie cu o evaluare finală prin care se urmareste evolutia elevilor (evaluarea inițială/ predictivă versus evaluarea finală) la disciplina respectivă.
Și cel mai probabil, data evaluării v-a fost anunțată din timp. Tu trebuia sa fii prezenta la test si ai fi putut să amâni vaccinul (unde se putea merge oricând, la orice oră, fără programare). Se putea merge si după testul susținut la școală- fiindcă, nu se mai stă la cozi imense pentru vaccinare.
Nota obținută ti-o poate trece cu o altă dată, intr-o alta zi in care tu ai fost prezenta la oră și nu ai fost evaluată. Ai primit un test asemănător, din ce ai învățat la clasă. Doar ție ți s-a părut mai greu, fiindcă l-ai primit individual și nu ai prea avut de la cine (sau de unde) te inspira.winking
Nota la purtare nu se scade pentru atât, fiindcă nu e vorba de o abatere disciplinară, dar te putea sanctiona la disciplina respectivă. În caz de neprezentare, te putea lăsa cu situtația neincheiată la chimie, dar, totuși, aveai șansa să o inchei in primele 2-3 saptămâni de scoala din semestrul al II-lea.

| AntalSzilard explică (pentru floresdemayo):

Nu numai eu cred, că a fost mai greu.
Aveam o listă, cu ', energia' componentelor, din care lucrăm şi scriem reacţii.
La testul scriss de alţii, eu aveau 7 reacţii, toate componentele erau pe listă. La testul meu( şi încă un coleg), aveam 4 reacţii, şi din 2 lipsea câte un component din listă(nu era dată), deci efectiv nu aveam cum să calculez.

| floresdemayo a răspuns (pentru AntalSzilard):

Altadată, să fii prezent la test, alături de colegi, pentru a nu fi nevoit să-l dai individual.

| Lukasssz a răspuns:

1)Da,doar daca e o cretina(in cazul tau, profesoara chiar e o cretina)
2)nu
3)Poate sa iti dea test mai greu pentru ca ai lipsit...
Vai de profesorii din Romania!

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai dacă ai note suficiente o poate încheia. Nu va pune testul in data aia, îl va pune pe o alta data in care ati avut ora( exemplu: acum 2 săptămâni). Din pacate unii profesori dau mai greu dacă nu ai venit la primul. Dar dacă aveai note suficiente putea sa îți încheie așa. I-ai spus ca te-ai dus la vaccin și de asta ai fost scutit?

| AntalSzilard explică (pentru Nirvanaaa):

I-am spus, răspunsul doamnei a fost că nu îi pasă, pentru că nu i-am zis ei ziua precedentă.

| AntalSzilard explică (pentru Nirvanaaa):

Pe testul adus de doamna, scrie data de 11 ianuarie, când nu avem oră. (Aveam pe 10, când eram absent.)

| Nirvanaaa a răspuns (pentru AntalSzilard):

Iti va trece nota pe o data în care ai avut ora.Nu ai ce sa ii faci.

| AntalSzilard explică (pentru Nirvanaaa):

Mi-a pus nota în catalog pe 11, când nu am avut oră...

| Mirel4412 a răspuns:

Poate sa ti incheie media cu 2 note daca ai o ora pe sapt, si ai legal o zi libera de la scoala daca te-ai vaccinat. Poti face contestatie la testul pe care l-ai dat, iar niste profesori din alta scoala(cred) o sa vada daca ai dreptate sau nu.