| Dobre_David_2002 a întrebat:

Salutare am câteva nelămuriri.
Vreau la 16 ani ( mai am 6 luni) sa dau de permis de mașina de 16 ani dar in orașul meu Targoviste nu sunt scoli pentru b1. Pot da de AM sau A1( de care este nevoie?) sa conduc mașina?
Dacă am permis AM și conduc mașina pentru b1 se întâmpla ceva?

Am înțeles ca se pot conduce doar cu atestat este adevărat?

Dau funda cine ma lămurește!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate conduce nici o masina cu categoriile AM sau A1, acestea sunt pentru motociclete sau ATV-uri mici.
Conducerea unui autovehicul, fara permis de conducere de categorie corespunzatoare, constituie infractiune, conform art.335, alin.2 Cod penal, citez:
"(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti da de altceva, decat la de B1, pentru ca este ilegal si nu se fac exceptii.
Mergi in alt oras si fa scoala de soferi, pentru ca nu ai alta alternativa.
Oricum, in afara de o motocicleta de max 125cc si un ATV, nu ai ce sofa la categoria asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Loool, pai daca B1 e categoria pentru masini cum sa dai AM sau A1.

Si da, se intampla dosar penal daca vei conduce cu categoria necorespunzatoare.