anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am intampinat o problema la scoala de soferi. Precizez ca am terminat orele de teorie si practica, insa cand a venit vorba de dosar, secretara mi-a precizat clar ca nu imi elibereaza dosarul fara sa platesc masina pentru examen ceea ce nu mi se pare normal si nici nu am auzit de asemenea cerinte, iar nu vreau sa continui sa il sustin in cadrul acestei scoli.
Este legal ce mi s-a impus?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Platesti masina, pentru traseu, si in ue, si in uk si in orice alta tara, Nu stiu cat costa in Romania dar da, este normal,
Instructoru face bani cu masina aia, si masina lui e blocata pe examenu tau. deci nu poate face ore pe perioada aia, nu stiu cum se calculeaza, dar e perfect normal.
Cel mai bine e sa vorbesti cu instructoru, sa vezi cat ia el pe ora, plus benzina, si sa calculati asa, cat iti ia tie, la timp ma refer, sa dai examenu, plus benzina, plus itp plus asigurare, plus taxe, impartit la cat mergi tu pentru examen, plus ceva pentru el, ca ii faci km la masina, imparit la cat folosesti tu masina, timp wise happy si nu o face nici el pe gratis. ca trebuie sa aduca si el bani acasa la copii.
Cel mai bine vorbesti cu el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez raspunsul, eu am luat in calcul toate lucrurile de mai sus si evident ca mi-am platit costurile. Dar nu vreau sa dau examenul la scoala respectiva din cauza ca sunt niste tepari si nu am invatat absolut nimic. Cheltuieli toti avem, iar la fel timp... ei bine imi facea el programul pe banii mei. Ideea e ca vreau doar sa imi iau dosarul fara sa le platesc lor ceva, ca din tot ce stiu dosarul nu are vreo taxa impusa. Thank you anyways!