| mPaulm7 a întrebat:

Ma tot gandesc sa ma inscriu la scoala de soferi pentru categoria B si am o nelamurire legata de examen. Pentru a incepe orele de practica trebuie mai intai sa le termin pe cele de teorie si sa dau examenul teoretic(sala) sau orele de teorie si cele de practica se pot face in paralel?
Iar dupa ce ai terminat scoala de soferi dupa cat timp te programeaza la examen? Nu te programeaza imediat?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La scoala de conducere trebuie sa faci intai toate orele de teorie si abia apoi incepi orele de conducere. Unele scoli conditioneaza trecerea la conducere de reusita la o proba teoretica, se da in cadrul scolii, cum este exact e interesezi la scoala de conducere unde vrei sa te inscrii.
Dupa terminarea scolii esti programat la proba teoretica destul de repede (cel mult o luna) si dupa reusita la aceasta la proba practica, dupa un timp mai mare, poate fi de la o luna la 3 luni, in functie de numarul de candidati si cel de examinatori.

| Liviu a răspuns:

Hai mai, spune-ti la om toate posibilitatile.Eu la scoala de soferi nu am facut o ora teorie, am invatat mai intai acasa singur, iti sugerez ScoalaRutiera.ro, nu, nu primesc nimic pentru reclama, nici nu e site-ul meu si e COMPLET FREE. Invata dea colo mediu de invatare 1200 + de intrebari. Explica ca la RETARDATI ( de aia am eu permis, lol) nu imi plac cartile sa citesc de nici o culoare, am iubit sa invat dupa acest site. Sper sa te ajute laughing dupa ce iei sala te astept cu funda big grin

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Atunci cand incepi scoala o sa fie niste ore (cred ca o saptamana) de legislatie. Cand am dat eu nu era obligatoriu sa mergi la ele, poate nici acum nu este. Dupa ceva timp poti sa incepi si orele de condus cu instructorul. Inveti pentru sala si apoi dai sala.
Dupa ce faci orele de condus suficiente, poti sa te inscrii pentru examen, cand vrei de comun de acord cu instructorul. Unii instructori mai lasa cateva ore parca dupa, inainte de examen.
Dupa ce ai dat sala, duci dosarul tot acolo pentru a fi programat la traseu. Acesta este cam dupa 2-3 saptamani. Sau chiar mai devreme, pentru ca trebuie sa se stranga mai multi in acea zi.

Bafta sa ai! ^^

| Werrich a răspuns:

Salut, orele de conducere se fac dupa ce treci testul de teorie, test la care trebuie sa iei de 2 ori peste 21 de puncte, astfel nu te lasa. Asa era la scoala de soferi la care am fost eu, vad ca asa este si la celelalte.