| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Salutare. Am și eu o întrebare dacă se pricepe cineva. Am ceva amenzi de plată de câțiva ani buni și nu le-am platit. Am fost dat în judecată de către primărie, iar la tribunal sa hotărât să fac ore in folosul comunității pentru a scăpa de datorii către primărie. Specific că amenzile cumulate depășesc cincizeci de mii lei. Întrebarea mea este, as putea plăti pe cineva, sa îmi facă acele ore? Este legal, sau trebuie sa fiu eu neapărat? Va rog răspundeți daca știți exact. Nu găsesc niciun articol pe net despre asta. Mulțumesc tuturor!

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal sa platesti pe altcineva, tu trebuie sa faci lucrezi in folosul comunitatii, conform OG 2/2001, cu md. si compl. ulterioare.

regis
| regis a răspuns:

O astfel de pedeapsa au executat multe vedete, atat de la noi cat si din alte țări, e destul de clar ca acestea ar fi optat pentru o astfel de varianta, daca era posibilă.
In plus, cred ca stii foarte bine ca tribunalul a hotărât asta la cererea ta expresă, nu prea se dau astfel de sentințe din oficiu si nici intr-un caz fara acordul tău. Ba chiar ai avut ocazia de a plati pe cineva, mai concret puteai plati primăria, achitand suma integrala imediat ce ai fost chemat in judecată.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti platii pe nimeni, ca asta este pedeapsa TA si nimeni pe lumea asta nu o poate facein locul tau.Te-ai dovedit a fii rau platnic si daca nu iti faci orele de rusine in folosul comunitatii, vei face puscarie, ca asta este ordinea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti alege sa faci niste puscarie daca cu munca nu te descurci

| sierra1 a răspuns:

Hotărârea judecătorească se referă la domnia ta nu la cei/cele pe care i-ai plăti tu să facă ce e de făcut

dacă ai fi fost trimis la pușcărie, ce zici, plăteai pe cineva să facă in locul tău șederea la mititica?

... concluzie: ești hazliu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Trebuie să fii neapărat d-ta.

| Drimmero a răspuns:

Mai bine dai cu matura si faci munca de jos decat sa stai pe la puscarie, nu stiu ce ai pazit anii astia de n-ai platit amenzile, statul te gaseste si in gaura de sarpe daca e sa le datorezi banii, statul e camatar legal, te executa daca esti dator la ei.

| dullcat a răspuns:

De ce nu platesti direct suma, daca ai bani de platit pe altcineva pentru a-ti face munca?

Răspuns utilizator avertizat
| 120bulevard a răspuns:

Dupa ce ca ai amenzi de 10.000 de euro mai ai si tupeul sa pui pe altcineva sa-ti faca munca, pentru ca esti un trantor, eu te-as fi bagat la racoare

| suntserios a răspuns (pentru 120bulevard):

Pai desi i am sugerat si eu asta, daca stau bine si ma gandesc i-ar fi mai bine la parnaie decat la munca. Munca pare o pedeapsa mai mare

| B_Elvis_Alexandru_1990 explică (pentru 120bulevard):

Va mulțumesc tuturor că ți-ai pierdut 2 minute din viața că sa îmi răspundeți, și altădată nu mai criticați pe nedrept, ca să vă spun sincer, amenzile sunt luate pentru evaziune fiscală, pentru niște fapte care nu nu le-am comis eu. Când eram mai mic și cu mintea mai scurtă am semnat pentru o firmă care a intrat în insolvență și nu și-au mai putut plăti datoriile către stat. Și asta pentru câteva sute de lei. Și trântor nu sunt, muncesc în prezent într-o forjă in Austria, și muncă tată pentru cine știe ce-i aia forjă.Iar dacă plec de aici pentru orele acelea pierd serviciul, de asta am întrebat, dar voi uni știți doar sa criticați.