| ZWXD a întrebat:

Salutare. Am si eu o mica intrebare, urmeaza sa achizitionez un apartament nou (este semnata deja promisiunea de cumparare). In ceea ce priveste procesul verbal de receptie dintre mine ca si cumparator si dezvoltator, dezvoltatorul spune ca acel proces, in care vor fi trecute si neregulile constatate (mentionez ca sunt cateva) dar si timpul de remediere se va semna in ziua cand facem si contractul de vanzare- cumparare, dupa semnarea acestuia, mergem si facem si receptia. Nu am mai fost pana acum in situatia asta insa mi se pare putin ciudat sa il semnam dupa, in ideea ca nu vad ce garantie mai am eu ca o sa repare din moment ce eu am semnat ca il cumpar. Este firesc sa fie asa? Multumesc anticipat!

Sorry daca nu am selectat categoria corecta pentru intrebare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal receptia trebuie facuta inainte de incheierea contractului de vanzare-cumparare. Dupa receptie dezvoltatorul trebuie sa-si intabuleze dreptul de proprietate in CF si abia apoi se poate incheia contractul, in forma autentica, la un notar public.

| ZWXD explică (pentru Ioandelasal):

Mi-au spus ca in prima faza, o sa aiba loc receptia intre constructor si dezvoltator, abia dupa cea la care am facut eu referire, intre mine si dezvoltator. Ideea e ca sper sa nu raman cu "neregulile constatate de mine" trecute pe procesul verbal de receptie si sa ma trezesc ca nu le mai rezolva nimeni dupa ce il cumpar laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZWXD):

Parerea mea este sa nu cumperi inainte de repararea deficientelor constatate la receptie, dar faci cum vrei, tu dai banii.