| Emiiiliann a întrebat:

Salut, voi incerca sa fiu scurt asa ca uitati cu ce ma confrunt.
Am fost indemnat/influentat de niste persoane cu niste promisiuni false pentru a semna un contract si a da o suma de bani. Contractul a fost semnat iar banii au fost dati, promisiunile nu s-au tinut. Ceea ce scrie in contract e diferit de ceea ce mi s-a promis si garantat verbal, personal consider ca e vorba de frauda pentru ca mi s-au spus niste chestii doar pentru a semna contractul, chestii care ulterior nu s-au adeverit.
Inca o chestie, la semnarea contractului am achitat o parte din bani, cazand la acord ca restul sumelor vor fi achitate in 3 rate totale (optiune oferita de responsabila societatii), 1-a platita pe loc. Iar inainte de a da banii, am intrebat daca a 2-a rata se poate achita dupa prima activitate platita la care ma va implica societatea respectiva, la care doamna responsabila de acolo a fost de acord. De asta sunt sigur, pentru ca altfel nu semnam contractul, banuind ca e ceva putred la mijloc, dar am cazut la acord ca a 2-a rata o voi plati dupa prima activitate platita.
Cand ma intorc acolo pentru o sedinta, mi se cere alta suma de bani, la care aceeasi doamna, imi spune ca e nevoie pentru a merge mai departe si ca doar dupa vor retine din banii pe care urma sa ii primesc pentru a 3-a rata. Ba chiar, sustinand ca nu a fost vorba deloc ca a 2-a rata sa fie achitata dupa prima activitate, ci doar a 3-a.

Vreau sa fac o plangere penala pentru abuz de incredere/inselaciune, apeland la Art. 244 - Cod penal, urmata de o plangere la ANPC.
Ceea ce vreau sa stiu eu, este ce se intampla dupa ce voi depune plangerea penala, daca trebui sa se ajunga la tribunal sau doar plangerea o sa ajunga pe rafturile politiei sa adune praful? Mersi anticipat! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune plangerea penala si apoi vei vedea ce se va intampla, noi n-avem cum sti. In orice caz cred ca se vor efectua verificari de catre politie, depinde in cat timp.
P.S. Scuza-ma ca ti-o spun, dar nu-mi pot inchipui cum ai semnat acel contract, diferit de intelegerea verbala. Chiar n-ai gandit un pic?

| JicaContra a răspuns:

"Ceea ce scrie in contract e diferit de ceea ce mi s-a promis si garantat verbal"
m-ai pierdut aici... de ce nu ai citit contractul inainte sa il semnezi?

da, poti sa depui plangere penala, ca altceva nu ai ce sa faci, dar sa nu te astepti la minuni, e cuvantul tau impotriva unei hartii semnate de tine pe care nu ai citit-o!