| Hellboy96 a întrebat:

Salutare!

Am terminat 9 clase și un semestru din clasa a 10-a in Romania (in total 9, 5) și 1 an și jumătate în străinătate.

Întrebarea mea este, am dreptul de a obține permisul de conducere având în vedere faptul că trebuie sa termini 10 clase pentru a-l obține?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum este in strainatate (daca acolo vrei sa obtii permisul de conducere), dar in Romania nu exista nici o conditie de studii pentru obtinerea permisului de conducere, legislatia rutiera romana nu prevede o asemenea conditie, important este sa stii citi si scrie.
Unde ai vazut ca sunt necesare 10 clase? Au fost doar discutii si stiri false referitoare la aceasta problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Intrebarea asta trebuie adresata Politiei din strainatate, nu aici, ca noi nu cunoastem Legile si Legislatia rutiera din strainatatea unei esti tu.
Fiecare tara are propriile legi!

| Hellboy96 explică (pentru Violleta2022):

Vreau să obțin permisul in Romania

| Violleta2022 a răspuns:

In Romania nu are importanta cate clase ai facut la scoala, atata vreme cat stii sa citesti si sa scrii, dar conditia legala este sa ai PESTE 18 ani, ca sa poti face scoala de soferi si sa iei permis de sofat pentru autoturism.

| sierra1 a răspuns:

Ai dreptul să DAI examen, fără opreliști