| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am un prieten care acu 3 luni un prieten a luat o amenda pentru ca a fost prins intr-un market cu niste gume pe care nu le platise, a venit politia si l-a amendat cu 200 euro pe care i-a platit pe loc. Acum la 3 luni dupa aceasta situatie a primit o hotarare judecatoreasca in care scrie ca ori face puscarie 60 de ziele de arest sau 900 euro de plata plus cheltuelile judecatoresti. El locueste in Germania si acolo s-a intamplat si treaba de mai sus. Intrebarea e : E posibil sa fi sanctionat de 2 ori pentru acelasi lucru sau e o eroare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca in vreo tara este posibil sa fie sanctionat de 2 ori pentru aceeasi fapta, mai ales cu 2 pedepse diferite, respectiv una contraventionala (amenda platita pe loc) si una penala (zilele de inchisoare sau amenda penala), aplicate de 2 organe diferite.
Ca o ipoteza presupun ca prima amenda a fost pentru alta fapta decat furtul si prietenul tau nu ti-a expus complet situatia.

| pufulescu a răspuns:

Ia stai asa, amenda PE LOC in Germania eu n-am auzit! Esti sigur de ce spui?

| pufulescu a răspuns:

Este minor? Este la prima fapta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cunoastem legislatia de acolo, nu suntem in masura/nu suntem avocati/judecatori ca sa stim despre ce ilegalitati este vorba si cum se fac acele procedee, au o alta legislatie, alte legi, sa se intereseze si el la politie/judecatorie, sa vada despre ce este vorba, sau la un avocat in cel mai bun caz sincer, nu cred ca exista useri care sa cunoasca legislatia de acolo.

| Withoutnamenoname a răspuns:

Cand primesti amenda ti se da ceva la mana. Daca el are inca acea chitanta poate sa stea linistit. Nu are cum sa fie sanctionat de 2 ori pentru acelasi lucru, dar trebuie sa Faca dovada ca a achitat amenda.