| anonim_4396 a întrebat:

Salutare am un prieten care locueste in Germania si cica i-a venit factura de internet la 800 euro si el plateste doar 20 de euro. I-a zis cineva ca cica e posibil sa fie din cauza ca s-a uitat la filme pe net si aia e amenda. E posibil, eu credeam ca amenda pentru asa ceva e mult mai mare si credeam ca i-ti vie de la tribunal nu de la distribuitoru de internet. Cien stie daca e adevarat sau e o eroare sau o farsa?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In vest internetul este mult mai scump. Aia nueste amenda in sensul real al cuvantului ci amenda pe prostie. N-a citit clauzele contractului. Amenda se da doar de politie, justitie si alte organe specializate ale statului. Firmele particulare nu dau amenda.

| darrio2007 a răspuns:

800 de euro poate fi consumul de trafic de date consumat la vizionari. Nu are treaba cu vreo amenda. Daca atat scrie pe factura primita de la firma la care este abonat, inseamna ca asa este.

| mihai69 a răspuns:

Poate să sune la firma care a emis factura și să ceară detalii. Noi n-avem de unde ști ce contract are el acolo.
Dacă nu e lămurit, poate contesta factura. Să-și citească prevederile contractuale!

| relian a răspuns:

Probabil e o greseala, mai mult ca sigur. Daca el plateste 20 de euro aia este, ori na platit deloc stiu si eu de cand i-a pus netu, desi ma indoiesc ca l-ar fi lasat aia atita vreme la 20 pe luna asta ar fi ani, deci cu siguranta este o greseala.Acum depinde si ce contract are el cu compania cei asigura net.Dar in general companiile nu au contracte de genul asta platesti 20 de euro pentru X gb sa zic si dupa platesti mais tiu eu cit.Cel outin eu nu am azuit de asa ceva.Nu zic ca poate nor fi, dar cand faci contract aia iti zic asta primesti, tu chiar de ai vrea sa ai mai mult nu prea poti.Cel putin cu internetu.La tv treaba sta altfel, aia iti dau canale care zic astea is in pret, dar te lasa sa poti accesa si alte canale contra unui cost suplimentar, dar ti se spune cand vrei sal accesezi ca se plateste.Acum co fi in Germania comanii care ar face ceva de genul asta nu stiu, totu este posibil.La internet daca ai nelimitat te uiti unde doresti si cit doresti, in banii ce tiau cerut de la inceput. Daca ai limita cand s-a dus limita pa nu mai poti accesa.Eu asa am vazut, asta e prima data cand aud asa ceva.Nii la net pe telefon nu te lasa aia daca depasesti limita de ai limita.Ai depasit limita nu mai ai net.Cel mai bine este sa sune si afla.Si uite daca o sa afle ceva ar fi bine sa revii sa ne spui si noua care a fost problema, asa mai aflam una alta ce mai e pe la altii.