| Delocimportant a întrebat:

Salutare. Am fost recent in Ungaria, si, necunoscand prea bine cum stau lucrurile, s-a intamplat, ca pe un drum national, sa stau la ocazie. Era noapte, venisem pana intr-un punct cu cineva, si mi-a zis sa stau la ocazie, pentru a ajunge in urmatorul oras. Nu erau alte optiuni in acel moment. Problema este ca, m-a vazut Politia, a oprit, m-a intrebat ce caut acolo, si, in cele din urma, am primit o amenda de 30 de euro. Au trecut 3 luni de atunci. Amenda nu am platit-o inca. Voiam sa o platesc la Posta, insa nu mai era posibil acolo, deoarece nu mai exista aceasta posibilitate. Ce se poate intampla? Mi-au fost luate datele de buletin, cand am primit amenda. Daca, in continuare, nu o platesc, ce se va intampla? Va creste amenda? O sa primesc acasa ceva instiintare? Multumesc.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai primit sau nu procesul-verbal de contraventie, amenda nu se da verbal.
Si, daca mai mergi in Ungaria, ar fi bine sa te interesezi acolo, la un avocat sau chiar la politie, nu cred ca vreun utilizator de pe TPU cunoaste legislatia maghiara in materia contraventiilor.
In orice caz nu vad de ce te-au amendat, daca doar asteptai la o ocazie, n-ai facut nimic ilegal.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

In Ungaria era sa iau acum un an amenda de 10 000 de forinti pentru ca nu purtam centura. Eram pe locul din spatele soferului. Daca era amenda la el, era in forinti, nu in euro.

| Delocimportant explică (pentru darrio2007):

În forinți e amenda. E zece mii de forinți, adică 30 de euro. Am primit și acel act, adică procesul, unde e specificat tot.

| darrio2007 a răspuns (pentru Delocimportant):

Si ce e specificat acolo? Nu -ti da nimeni amenda stand degeaba si nefacand nimic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa cel de mai sus. Vorbeste aiurea. Nu stii in cat timp se va prescrie o amenda in Ungaria. Nu ai specificat daca ai primit Procesul-Verbal acolo! Oricum, o sa-ti vina prin posta si o sa ti-l treaca la impozite pe anul viitor. Poti sa te interesezi la ANAF si la primarie, ca nu stiu la care vine.

| darrio2007 a răspuns:

Euro in Ungaria? Ăla a fost ciubucul lor. Daca era amenda ti-o dadea in forinți.

| Horologer a răspuns:

Orice amenda dispare dupa 5 ani de zile, daca nu esti de gasit, se rescrie.Amenda poate creste, da.Da o sa primesti acasa o scrisoare.Si probabil dupa ceva timp, o sa ti-o puna pe impozitul casei, si cred ca stii ce inseamna asta.

| Horologer a răspuns (pentru Horologer):

Am zis sa iti dau mai multe detalii ca m-am interesat si mai bine.Amenda pe care ai primit'o se poate mari maxim inca 50%.O sa primesti amenda acasa la domiciliul tau si o sa precizeze locul in care sa te duci pentru a o plati.(de obicei prin posta)
Inca ceva ce mi-a sarit in ochii:
Daca primesti amenda peste 2 luni, aceasta se prescrie
Permisul nu se retine, dar amenda este uriasa
Poti plati amenda online sau cu cardul
Te poti documenta tu si mai bine aici:
https://www.4tuning.ro/......21339.html
http://www.zf.ro/......e-12652577