| DeyCj a întrebat:

Salutare.
Am următoarea problemă. Eu sunt angajat la o firmă de pază şi am primit o ofertă tot la o firmă de pază mai bună. Prima firma îmi datorează slarul iar la a doua au nevoie de mine cât de repede că altfel aş pierde oferta lor. Ce ma sfătuiţi să fac în acest caz?, că şi ultima firmă o să îmi facă un contract de muncă legal?
Mulţumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa incerci o rezolvare amiabila cu firma la care esti acum si CIM sa inceteze prin acordul partilor si fara a fi nevoie de preaviz. Daca nu te intelegi va trebui sa-ti dai demisia, cu respectarea preavizului de 15 zile calendaristice, prevazut de Codul Muncii (daca in CIM ori CCM) nu exista alte prevederi. Numai bine!

4 răspunsuri:
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cara-te bre la ailalti, ca banii de la prima firma, oricum nu-i mai vezi, ramanand acolo, doar prelungesti agonia.

| zeg685 a răspuns:

Te duci la firma care lucrezi cu carte de munca si cu salariu mai bun. Primesc fundita?

| VITALIE10 a răspuns:

Poti cu curag sa pleci in a doua firma caci salariul care iti datoreaza prima ei vor fi obligati sa til achite daca nu te poti folosi de lege pentru a scutura din ei bani

| marina347 a răspuns:

Sa alegi a 2 firma.pentru ca 1 si asa iti datoareaza bani...cind iti vor returna te vei intoarce, daca nu-ti convine la a2