| Cipri1993 a întrebat:

Salutare...
As vrea sa stiu cate ceva despre angajare
Sa incep prin a spune ca lucru la o firma de agricultura, si lucru de aprox un an de zile, eu sunt angajat din aprilie, si as vrea sa stiu o data unde verific daca sunt angajat, si cel mai important dupa cat timp dupa ce esti angajat primesti bani de concediu (mie mi s-a spus ca dupa 11 luni, dar eu stiu ca nu mai e valabil. )Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai incheiat contract individual de munca la angajare?
Poti verifica daca esti angajat legal la ITM din judetul tau sau poti vedea pe site-ul CNAS, in felul urmator:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat". Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
Concediu de odihna poti primi in fiecare an, in functie de perioada stabilita cu angajatorul, nu trebuie sa treaca 11 luni de la angajare.