| Patrick20061997 a întrebat:

Salutare prieteni, am si eu o întrebare. ESTE ADEVĂRAT DACA IN 22 DE ZILE TI SE ÎNTÂMPLĂ CEVA TE IMBLONAVESTI ai concediu medical nu poti sa primești acei bani pe concediu din motiv ca nu figurezi angajat mai mult de 22 de zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de stagiul de cotizare la sanatate si de natura concediului medical (pentru ce a fost acordat).
Pentru cele mai multe concedii medicale stagiul de cotizare este de 6 luni din ultimele 12 luni anterioare acordarii concediului iar pentru altele se acorda indemnizatie indiferent de stagiu.
De asemenea sunt si cateva stagii asimilate.
Pentru detalii poti citi OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare.
Conform ordonantei indicate, citez:
"ART. 9.(1) Persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2) au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără îndeplinirea condiţiei de stagiu de asigurare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, stabilite prin hotărâre a Guvernului, neoplaziilor, SIDA, precum şi în cazul bolilor infectocontagioase pentru care se impune măsura izolării prevăzută la art. 8 alin. (1) din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor măsuri în domeniul sănătăţii publice în situaţii de risc epidemiologic şi biologic.
(2) În scopul prevenirii îmbolnăvirilor, persoanele asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2) au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru carantină, fără îndeplinirea condiţiei privind stagiul de asigurare."

2 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

11 luni, nu 22 de zile
legea suna asa, nu poti sa iti iei concediu medical daca nu esti angajat timp de 11 luni decat daca respectivul concediu e necesar ca sa iti salveze viata, caz in care nu conteaza ca te-ai angajat ieri si tot au obligatia sa iti dea concediu medical

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Zuzu1991):

PS crede-ma ca m-am intersat, eu trebuie sa ma internez cu o problema care nu e grava, doar naspa