| dnk10 a întrebat:

Salutare!

Astazi a mers un coleg de apartament sa ridice 300 RON, trimisi de parintii lui, de la BRD. Domnul de la ghiseu, la retragere, i-a dat 300 EURO in loc de 300 RON. Ulterior, acest domn l-a sunat pe colegul meu si pe un ton amenintator i-a cerut adresa de acasa, astfel incat sa mearga personal sa recupereze banii.
Pe inscrisul - RETRAGERE NUMERAR, suma care apare ca fiind eliberata / retrasa este cea de 300 RON, pe aceasta dovada fiind prezenta si semnatura consilierului financiar bancar care i-a remis banii.
Eu i-am recomandat colegului de apartament sa mearga la manager`ul bancii, sa returneze suma incasata si eventual, sa faca si o plangere impotriva angajatului incompetent.

Dumneavoastra cum considerati ca ar fi cel mai corect sa se procedeze? Poate angajatul bancii sa se indrepte in justitie impotriva baiatului?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod corect si legal trebuie sa restituie suma primita in euro.
Daca nu o face poate fi actionat in judecata si sa cheltuiasca mult mai mult, cu cheltuielile de judecata, bineinteles daca sunt probe.

| anad a răspuns:

Daca i-ar fi dat, din greseala sau incompetenta, 30 RONI in loc de 300 s-ar fi sesizat colegul tau, in mod sigur. Ce unitati de masura pentru cinste si morala aveti, fratilor?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca prietenul tau era baiat cinstit nu pleca din prima cu banii de la banca...

| pufulescu a răspuns:

Sigur i se va cere sa restituie banii, si asta intr-un proces fiindca fiind intr-o banca, tranzactia a fost filmata. Deci cel mai bine este sa ii inapoieze din proprie initiativa, dar sa nu uite sa faca o plangere impotriva angajatului care a fost agresiv verbal.

| Gdeni a răspuns:

Sa pastreze banii. angajatul sa plateasca. corect ar fi sa returneze suma dar daca pe chitanta nu apare euro ..eu a-s pastra banii... tu ce crezi?

| dnk10 explică (pentru Gdeni):

Exista totusi camere in unitatea financiar bancara. Ma gandesc ca angajatul l-ar putea actiona totusi in judecata pe baiat happy. Nu stiu ce sa spun

| ShREKT a răspuns:

Sa ii pastreze, iar angajatul sa isi asume greseala