| anonim_4396 a întrebat:

Cat este pensia de invaliditate de gradul 3, eu am de gradul 2 din 2016 si vreau sa o schimb, ca sa ma pot angaja cu jumatate de norma, am lucrat doar 4 ani jumatate pana acum. Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate, indiferent de gradul de invaliditate, nu este o suma fixa, este cea rezultata din calcul, in functie de perioada lucrata anterior si salariul realizat.
Doar pensia minima garantata este fixa, in prezent este de 640 lei lunar, acordata pensionarilor cu pensia calculata mai mica decat aceasta suma.