| aead a întrebat:

Salut, sunt o persoana cu handicap de gradul 1 cu insotitor, pot benificia de pensia de invaliditate sau sunt obligat sa renunt la insotitor sau pensia de handicap? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Cojanu_Oana_Maria_1990 a răspuns:

Nu are nici o legatura una cu alta, poti beneficia de embele, numai ca trebuie sa platesti din mana o zi de cotizatie, si te costa un jur de 5-6 lei

| aead explică (pentru Cojanu_Oana_Maria_1990):

Comia a spus ca trebuie sa trenunt la indemnizatia e 293 de lei sau la insotitor