| Lapusneanu a întrebat:

Salutare!
Ce risca o persoana care inchiriaza o camera sau mai multe camere intr-un imobil, fara contract deci care nu plateste impozit pe venit? Persoana in cauza (care locuieste fara forme legale si fara viza de flotant si care nu primeste niciun fel de chitanta pentru banii platiti ca chirie) il poate reclama? Daca da unde? La ANAF?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul risca sa fie acuzat de evaziune fiscala, deoarece nu plateste impozitul pe venitul din chirie iar chiriasul risca sa fie amendat deoarece nu s-a inscris in cartea de imobil.
Reclamatia se poate face la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii.