Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Eu stau in chirie intr-un bloc cu 4 etaje intr-un oras mic.
Nu stau cu forme legale (acolo nici nu controleaza nimeni daca legea se aplica sau nu). Imi cere 100 euro pe luna plus intretinerea care e "estimativa" si ma enerveaza ca nu e nimic cert.
Administratora blocului care locuieste deasupra mea la 3, e o batrana zdravana si artagoasa care refuza sa dea chitanta in schimbul sumei de taxe la bloc și nici nu obisnuieste sa afiseze la avizierul de la parter un tabel cu fiecare familie cat are de platit si ce restante are fiecare!

O data pe luna ea bate la fiecare usa si cere banii dupa cum ii vine ei bine la unii 6 lei la atii 10 nu stiu dupa ce se ia. Din cate am aflat de la vecini sunt oameni care refuza sa achite pentru ca ea nu da chitanta.

Un vecin a deschis proces impotriva ei dar ea continua sa ia bani fara chitanta
Ma enerveaza ca adminstratora a cautat=o pe proprietareasa mea si i-a cerut ei banii, cei 10 lei nu mie fiindca eu trebuia sa platesc dar batrana a aflat ca vreau chitanta si daca a vazut ca nu cade la intelegere cu mine (din cauza aceasta nici nu ma place laughing ) a platit proprietara in locul meu iar acum eu sunt "obligat "sa ii dau banii proprietarei fara chitanta ca cica a platit ea pentru mine. Nu stiu de ce a facut-o! Eu aveam bani dar doream factura uhh.

Administratora face pe femeia painea calda si spune ca ea lucreaza voluntar cu strangerea banilor din bloc ca cica "vrea sa faca si ea un bine semenilor"
dar ceva miroase aici a inselaciune mare, mare, mare.

Cum sa dau proprietarei banii fara chitanta? Daca o obisnuiesc asa luna vitoare face la fel?!?
Proprietarii astia care tin in chirie oameni cred ca au facut intelegere cu batrana care administreaza si ma gandesc ca impart banii intre ei ca sa nu fie parati la ANAF de ea.
Nu stiu dar ceva e putred rau.

Ce sfaturi imi dati?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In multe comunitati mici se face un fel de "voluntariat" (aproape) gratis, pentru acesta persoana care se ocupa fiind platita doar cu o suma modica, pentru a-i acoperi cheltuielile si timpul pierdut cu admiistratia. In asemenea cazuri, salarul brut a unui administrator angajat ar mari foarte mult cheltuielile lunare.

Totusi, daca platesti ceva (datorie, cheltuiala etc.), persoana cine primeste banii ar trebui sa recunoasca prin semnatura ca a primit aceea suma, precum si data primirii. O astfel de recunoastere poate avea forma unui bon /chitanta scrisa de mana, o semnatura in dreptul sumei si datei in caietul platitorului etc.
Aceasta practica se foloseste traditional, ca dovada posibila pentru demonstrarea platii (daca apar dubii) si nu necesita neaparat fiscalizare.

Si in curtea noastra suntem doar un numar mic de familii si procedam asemanator: cine se ocupa de "administratie" are calculele si evidentele generale, iar cand primeste banii, ii da fiecaruia un bon de mana despre suma primita si ce reprezinta.
Cu toate ca fiecare isi plateste cheltuielile la timp, s-a intamplat ca cineva a uitat sa plateasca, fiind plecat in concediu. La verificare a aparut diferenta lipsa si fiecarui i-a fost verificata existenta chitantei de plata. Asa s-a gasit suma lipsa.

| Violleta2022 a răspuns:

Wow. Alt administrator care isi baga banii in buzunar!
Actionati-o legal!
Ori depuneti plangere la ANAF

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pare film de desene animate. Dar dacă e vorba doar de 10 lei, e pomana porcului.

| anonimg a răspuns:

Plateste-i administratoarei, dar pune-o sa semneze intr-un caiet de fiecare data, ca a primit banii de la tine. Treci data si o pui sa semneze in caietul tau. Nu se stie cand iti vor fi de ajutor semnaturile ei lunare.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Fara stampila crezi ca ia cineva in seama?

| DaniTDCI a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i plati pana nu iti arata forma legala dupa care iti cere banii.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Se poate verifica autenticitatea semnăturii.
2. Se probează sinceritatea administratoarei dacă semnează.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, si semnatura privata este opozabila intr-o plangere.

| Lukasssz a răspuns:

Incearca sa te muti in alt bloc, simplu

| DaniTDCI a răspuns:

Ar trebui sa o intrebi sub ce forma legala iti cere ea aceasta taxa, din moment ce ai platit intretinerea. mi se pare absurd sa platesti in plus pentru un nimic justificat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru 10 lei nu merita deranjul da-i banii in mana si Pa.