| tr3ig a întrebat:

Salutare, cine ma poate ajuta ca nu gasesc pe net exact ce ma intereseaza si nu prea stau sa citesc toate prostiile! Daca am parbrizul la masina spart si ma opreste nenea militianul, cum ma premiaza? In afara de retinerea certificatului de inmatriculare?! Adica este vreo posibilitate sa imi ia permisul?

2 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Depinde ce înseamnă spart. Are gaura în el de ai mai făcut o fereastra? Atunci da, certificatul poate să îl ia. Singurul moment cănd este totul ok este daca este doar o ciobitură mica oriunde dar pe margine care nu intra in aria de vizibilitate a șoferului. Daca este spart pe zona de vizibilitate ti se poate da amenda.

| idontreallycare a răspuns:

Buna. In cazul in care avaria este una evidenta, fiind prin urmare oprit de politist pentru control, poti primi amenda. Posibilitatea de a iti lua permisul, nu cred ca ar exista. Insa, este important sa stii ca ar fi bine sa urmezi raportul pentru a primi autorizatie de reparare a masinii. Sper ca ti a fost de folos