| anonim_4396 a întrebat:

Salutare comunitate, anul trecut am terminat liceul si nu am intrat la facultatea dorita asa ca am ales sa-mi iau un an liber, pana atunci primeam pensie alimentara de la tatal meu, dar a incetat legal deoarece nu-mi continuam studiile in acel moment, anul acesta incep facultatea si intrebarea mea este daca pot sa-mi restitui dreptul la pensie alimentara pana la terminarea studiilor? Am 20 de ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ai dreptul, chiar de la inceputul studiilor.
Daca in hotararea de obligare la plata pensiei alimentare nu scrie ca este obligat pana la terminarea studiilor universitare si tatal nu plateste de bunavoie atunci va trebui sa ceri plata printr-o actiune in justitie.