| Mikel26 a întrebat:

Am 19 ani si sunt la facultate. Am inteles ca trebuie sa dovedesc ca sunt in continuarea studiilor pentru ca tatal meu sa imi plateasca pensie alimentara pana la terminarea lor insa nu vreau sa mi-o recalculeze. Care sunt pasi de urmat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand te poti intelege cu tatal tau, pentru a plati pensia alimentara in continuare, pana la terminarea facultatii.
Daca nu reusesti asa va trebui sa-l dai in judecata si sa soliciti aceeasi pensie alimentara pe care ai primit-o pana acum, daca nu o vrei recalculata. La cererea de judecata vei anexa o copie a hotararii de obligare la pensie alimentara, a cartii de identitate, a certificatului de nastere, precum si originalul adeverintei de la facultate, ca esti studenta.
Cererea de chemare in judecata o poti depune la judecatoria de care apartine domiciliul tau sau de care apartine domiciliul tatalui.

| Mikel26 explică (pentru Ioandelasal):

Cu un model de cerere ma puteti ajuta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mikel26):

Poti vedea un model aici:
http://www.avocatnet.ro/......tudii.html

9 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Pensia alimentara nu se platea pana la 18 ani?

| Radu284 a răspuns (pentru peperonies):

Nu, pentru ca Romania este un gunoi de tara socialista, unde te obliga s aplatesti pensie alimentara pana la 26 ani, daca 'copilul' e la facultate.

| peperonies a răspuns (pentru Radu284):

Lel.
>26 ani
>copil
am ras.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Si pensia de urmas tot pana la 26 ani se plateste daca studiezi!
Dar ce te incurca?
Apropo. tu nu traesti in,, gunoi de tara socialista''?
Sau esti un tatic obigat sa platesca pensie alimentara?

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu sunt un tatic obligat sa plateasca pensie, dar oricum fi tu sigura ca nu as plati dupa 18 ani daca as fi in situatia asta.

Cat despre traitul in gunoiul asta de tara, stau doar cativa ani pe aici, peste 2-4 ani o sa plec la loc in America.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Radu284):

Crede-ma,statul de obliga sa platesti, iar banii vor fi opriti din salariu.
Rar se intampla ca cineva odata liceul terminat sa lucreze ca se poate intretine /plateasca taxele de facultate.Banii, oricum NU ajung!

| Radu284 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu cum mi-ar opri mie banii din salariu, daca imi tin toti banii in America is acolo am si toate afacerile happy

Eu am inceput sa lucrez imediat dupa terminarea liceului. Da, m-au m-ai ajutat parintii si dupa, o perioada, si mi-as ajuta si eu copiii (daca s-ar comporta OK cu mine). Dar i-as ajuta voluntar, nu ca m-ar obliga statul. Daca copiii m-ar da in judecata, sa le platesc pensie alimentara, nu ar mai pupa nimic de la mine happy