| LordCristobal a întrebat:

Salutare comunitate!
Ar fi bine că prostituția sa fie legalizata în Romania?
Proxenetismul sau traficul de persoane s-ar mai diminua daca prostituția ar fi legalizata?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ar fi bine. S-ar diminua problemele de sanatate din randul prostituatelor. Desi legalizarea ar insemna infiintarea unor "puf-uri" ca prin tarile straine, unde s-ar impune reguli pe care nu toti clientii sunt dispusi sa le urmeze. Prima regula ar fi prezervativul, si deja ai pierdut 80% din nefu... din clienti.
Acei clienti vor merge tot pe sub poduri si prin parcari, la femei cu un pedigree de boli, care cu 50 de lei fac oral neprotejat. In grup. 12 ore pe zi. Apoi se pipi in boscheti.
Nici fiinta din boscheti, si nici proxenetii nu vor disparea.
Femeile din Romania, Moldova, Bulgaria, Polonia si alte tari, care pleaca 'la produs' in Germania, Olanda, Danemarca si alte tari, nu se duc de capul lor. Tot in retele conduse de proxeneti ajung. Aia le asigura transportul, le protejeaza si le intermediaza 'afacerile'.
Multe cazuri sunt de bunavoie, dar printre ele sunt si femei 'convinse' cu japca, cu santaj emotional, etc.
Deci legalizarea prostitutiei nu rezolva nici bolile fetelor din parcari, nici proxenetismul. Dar pentru barbatii aia care vor sa faca sex usor si sigur, legalizarea bordelurilor ar fi o treaba buna.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tot exista prostitutie, din care castiga numai proxenetii si prostituatele, atunci ar fi bine ca aceasta activitate sa fie legalizata.
Probabil ca se va diminua traficul de persoane si exploatarea prostitutiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1.da
2.probabil

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Da. 2. Nu.

| doctorandus a răspuns:

Poti sa-mi dai articolul din Codul Penal la care scrie ca prostitutia e infractiune?

| LordCristobal explică (pentru doctorandus):

Nu am zis că e infracțiune dar prostitutia are un statut neclar, adică nu e nici legală dar nici ilegală.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da.

| Vântulalb a răspuns:

Nu legalizata prostitutia. Ca sa se acupleze toti prin parcuri, prin scarile de bloc, etc.
Dar s-ar putea reinfiinta bordelurile. Cu patroana, cu plata pe chitanta, cu medic, etc.

| SingleForOne a răspuns:

Ar face și mai mult rău, cât s-ar putea câștiga din aceste afaceri, ar fi dublu degradant în societate. Dacă cei de sus vor să legalizeze această activitate pentru scopuri pur economice, ar putea găsi alte planuri de investiții din partea multor companii sau persoane, investițiile ar fi infinit mai mult, ar spori dorința în societate spre mai bine, iar indivizii ar investi și ei, la rândul lor, oricât s-ar câștiga din acea activitate de prostituție. Prostituția beneficiază doar anumite segmente din societate, nu mai mult...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traficul de carne vie nu s-ar diminua și cel de copii și de prelevare a organelor lor, dacă intram în Schengen creste și mai mult aceste cazuri.
Într-o forma sau alta e "legala" alea de pe publi24 nu sunt trase la răspundere de nimeni, nici de vecini nici de politie, uneori și vecinii sunt în cârdășie în treaba asta.
Ai degeaba am scăpa de astea ca cazurile de pedofilie tot s-ar întâmpla, la noi sunt foarte mulți psihopați și pedofili aflați în libertate unii au pile și nimeni nu le poate face nimic.

| gratargratar a răspuns:

Pai depinde ce te intereseaza... daca te intereseaza partea economica, ar fi bine. Daca te intereseaza partea morala, ar fi rau. Raul legalizat duce la mai mult rau.

Abuzul in sine nu este inlaturat de legalizare. Femeile alea traficate sunt mai mult abuzate moral decat fizic. In plus, eu nu cred ca vreo femeie decenta si cuminte a ajuns vreodata pe mana vreunui proxenet. Exista un fel de predestinatie.

| LordCristobal explică (pentru gratargratar):

Pe parte de sănătate mă gândesc că ar fi mai bine.Gen daca ar fi bordeluri in țara noastră fetele ar avea analize medicale periodice și nu ar mai fi un risc atât de atât de mare in privința bolilor sexuale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LordCristobal):

Și alea care fac la domiciliul lor își fac periodic analize mai ales ca sunt provocate mereu de hateri, pești sa le pună public, le provoacă, denigrează ca au boli dar e chestia ca alea fac mulți bani, e o competiție și acolo, cum e în toată lumea, job, familie, social, unii uita ca în viata asta suntem doar prin trecere viata lor e toată o competiție, lumea asta se duce pe râpă pe zi ce trece

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Le poti diminua pe amandoua sustiand relatiile DIN INTERES (care ofera si protectie daca tot are bani) prin diminuarea problemelor puse pe,, c/.ur/.ve,, si tot ceea ce fac ele s-ar aseza toate si atat.
fiecare pentru aspectul ei