| mrGri a întrebat:

Salut, TPU!
Stiu din legea dezmostenirii ca sa poate face dezmostenire indirecta prin desemnarea unui legatar universal. Stiu ca rudele nu pot fi 100% dezmostenite si ca le revine rezerva succesorala.
Intrebarea mea este: daca vreau totusi sa fac dezmostenire indirecta, pot sa trec in testament o institutie, ca de exemplu o universitate particulara sau una de stat, o corporatie etc?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa treci pe oricine in testament, persoana fizica sau juridica, dar rezerva succesorala se pastreaza si mostenitorii o pot solicita si obtine prin justitie.

Răspuns utilizator avertizat
| mrGri explică:

Plecand de la premiza ca asa e in Romania ar insemna sa lasam pe cei care merg asa, la "mica ciupeala", sa-si faca de cap si sa nu facem nimic. Plecand de la ideea cu "mica ciupeala", la fel se poate face si dezmostenire, se consemneaza si in format electronic, si dupa aceea nu mai are nimeni ce sa faca in privinta asta fiindca dezmostenirea indirecta, fie ea chiar si asa partiala, atat cat permite legea, ramane valabila.
Am inteles ca legea prevede sa le ramana rezerva succesorala si intr-adevar, asta e Romania si nu avem ce face in privinta asta, dar totusi sa nu exageram prea mult pe tema asta.
Intrebarea mea este: cum se poate trece, de exemplu, o corporatie gen Microsoft ca mostenitor, astfel incat sa ii dezmostenesc pe ceilalti pe cat de mult posibil? ce date trebuie sa iau ca sa le dau notarului?