| tancul200999 a întrebat:

Salutare, daca achizitionez un vehicul cu fiscal, contract de vanzare-cumparare, etc, iar eu nu perfectez documentele, acesta va aparea la primarie pe numele meu? Va multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista acum certificat de atestare a vanzatorului ci cumparatorul trebuie sa-l inregistreze la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu.
De asemenea, daca nu inmatriculezi autovehiculul pe numele tau, in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare, aceasta se suspenda si nu poti circula legal pe drumurile publice, daca esti prins vei fi amendat.
Nu mai vorbesc de cazul ca vanzatorul radiaza masina, atunci daca o sa circuli vei comite o infractiune si poti fi condamnat penal.

| tancul200999 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si daca o iau cu fiscal, nu perfectez documentele iar intre timp o dezmembrez si o vand pe piese? Apare sau nu la primarie, la asta ma refer, stiu ce ai zis tu mai sus

| paul123paul123 a răspuns:

Daca nu faci toate actele și ai probleme cu vehicolul și nu este pe numele tau, ex ți-l ia că ai parcat greșit, nu îl mai poți lua înapoi, trebuie doar proprietarul

| tancul200999 explică:

Revin asupra ce am scris si mentionez ca dupa ce o cumpar cu fiscal o dezmembrez si o vand le piese, imi apare sau nu la primarie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru tancul200999):

Daca nu o inregistrezi la primarie sigur ca nu va apare.