| TraceurAlexx a întrebat:

Salutare!

Daca cei de la Enel mi-au inchis curentul pentru neplata, pot sa iau curent de la vecinul de peste strada pana platesc eu curentul si ma rebranseaza cei de la Enel? Am vorbit cu vecinul si el este de acord sa ma ajute deci nu cred ca se numeste "furt de curent" daca el este de acord.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca iei inainte de contoar este furt. Daca iei dupa contoar, de la vecin din priza nu este furt. Cineva-l plateste.

| TraceurAlexx explică (pentru Salontanul):

Mersi pentru raspunsul rapid.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca il iei dupa contoarul vecinului si il plateste el, nu este furt, doar ca iti trebuie o echipa autorizata de Enel sa te branseze. daca te bransezi singur, este infractiune.

| TraceurAlexx explică (pentru Brigaela):

Sunt sigur ca o sa vina ei sa ma branseze de la vecinu atat timp cat eu nu am platit curentul laughing

| Brigaela a răspuns (pentru TraceurAlexx):

Atunci nu te poti bransa, e simplu. Nu ai inteles insa ca o echipa autorizata Enel nu e acelasi lucru ca o echipa de la Enel.

| laur4ever a răspuns:

Nu stiu dar fa si tu ca in Bafta Charlie daca stii episodul in care furau curent, dar sa stie vecinul!