| IONY81 a întrebat:

Vecinul meu fura curent. Suntem la Enel. Unde as putea depune o plângere? Am făcut o plângere online si a venit o echipă dar vecinul le-a oferit mita, el lucrând cu ceva ani in urma in echipa Enel. Gen sa vorbesc cu un operator.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune denunt penal la politie.

| IONY81 explică (pentru Ioandelasal):

Si politia e cam foarte coruptă...

| Ioandelasal a răspuns (pentru IONY81):

Atunci poti trimite denuntul direct la Parchetul de pe langa judecatoria in circumscriptia careia este localitatea ta.
Vezi sa fie real, altfel poti fi invinuita de inducerea in eroare a organelor judiciare.

| GdX a răspuns:

Suni de mai multe ori pana se sesizeaza cineva. Poti depune plangere si la politie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dar dovezi că face asta, ai?
Fiindcă in lipsa acestora, poti fi dat in judecată chiar de vecin, pentru calomnie si acuzatii mincinoase. Ai grijă! happy
Dacă stii ceva sigur și poți dovedi, atunci tine fruntea sus și nu porni la drum gândind negativ, fiindcă nu toti sunt corupti.
Pot fi multi ca vecinul tău, unii fură curent, altii fură apă, chiar daca au sigilii la contor, montate doar superficial, in final, hoțul neprins e negustor cinstit.winking

Art. 268. -
(1) Sesizarea penală, făcută prin denunț sau plângere, cu privire la existența unei fapte prevăzute de legea penală ori în legătură cu săvârșirea unei asemenea fapte de către o anumită persoană, cunoscând că aceasta este nereală, se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Art. 269. -
Acela care printr-o plângere sau denunț adresat unei autorități acuză pe altul de săvârșirea unui delict, știind că denunțarea sa este mincinoasă, ori cu știință inventează sau produce contra lui probe mincinoase, comite delictul de denunțare calomnioasă și se pedepsește cu închisoare corecțională dela unu la 3 ani, amendă dela 4.000 la 10.000 lei și interdicție corecțională dela unu la 3 ani.

| Frank51 a răspuns:

Nu se numeste plangere ci sesizare. Suni la numarul afisat pe site-ul oficial, de preferat sa specifici sa vina alta echipa care sa verifice.

| RKBlue a răspuns:

Plangere la politie, ceri o alta echipa pentru sesizare, si la nevoie, cand nu e nimeni prin jur, il ameninti frumos(o lovitura sub centura si 2 cuvinte, o amenintare si gata)
Dar curentul de la cine il fura? De la tine?

| Samoila_Anca_1960 a răspuns:

Curentul il fura de la noi toti. ceea ce fura se distribuie in toate facturile
doar nu credeai ca plateste enel diferenta?
eu am un vecin care are o fabrica de mobila conectata la stalp