| mariusalex2019 a întrebat:

Daca vecinul are cablul de curent pe propietatea mea pe cine trag la raspundere, Enel-ul sau pe vecin?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Enelu,vecinu poate umbla la cabluri dupa contor incolo,tot ce vine pana la contor nu se atinge nimeni de ele decat aia care lau pus.
Ca sa cum spui tu,desi nu-i nici frumos nici corect,sa tragi la raspundere laughing nu ai de ce sa tragi pe nimeni la raspundere,le spui doara ca sa isi ia tigaile de pe proprietatea ta ca tu vrei sa escavezi acolo,iar aia de la electrica sau care or fi trebuie sa si le ia,sa le traga pe altundeva.
Deci mergi la ei faci o cerere sau ce se face,le spui acolo un termen, in cate luni sau stiu si eu cat mai urgent pot ei sa isi mute cablurile si aia e, or sa fie nevoiti sa le mute, nu au de ales.
Sau daca nu exista alta cale dea ajunge cu cablurile la vecinu tau, doara in cazul asta esti obligat tu sa lasi asa, deci doar daca nu exista alta optiune.

| mariusalex2019 explică (pentru relian):

Asta este ca e si nesimtit si nu intelege de vorba buna.1Am dat mailuri la Enel acum astept raspuns.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In principiu vorbeste cu vecinul, politicos. Vezi ce zice. Apoi el o sa vorbeasca cu cei de la Enel dala este cazul. Deci primul pas este vecinul.

Dar trebuie sa tragi la raspundere le cineva? Te incurca asa mult? Adica... daca da, este ok.

| mariusalex2019 explică (pentru DoarBogdan):

Nu se cade la diplomatie cu el.

| mariusalex2019 explică (pentru DoarBogdan):

Da ma incurca ca nu pot face garajul.

| DoarBogdan a răspuns (pentru mariusalex2019):

Atunci da-l naiba laughing Sari la el si zi sa ia mute firele alea de acolo.

| anonimg a răspuns:

Cablul de curent se trage de la stâlpul din drum direct pe proprietatea fiecărei familii.
Enel-ul va trebui să schimbe traseul cablului, și dacă este nevoie va pune un stâlp în fața casei vecinului.

| mariusalex2019 explică (pentru anonimg):

Este subteran cablul si nu pot face garajul pentru ca acel cablu este in zona unde trebui sa fac garajul.

| anonimg a răspuns (pentru mariusalex2019):

Vorbești cu vecinul ca să rezolve problema.
Vecinul contactează Enel-ul și-i va pune un stâlp în dreptul casei lui. Sau dacă vecinul nu vrea stâlp, își va scoate cablul și îl va muta singur pe proprietatea lui.
Mie mi-ar fi rușine să știu că un lucru de-al meu s-ar afla pe proprietatea altuia. Acest vecin mi se pare lipsit de educație. Până acum aș fi scos cablul de mult în locul lui, și aș fi adus și scuzele de rigoare.
Primul pas este să aduci problema la cunoștința vecinului. Dacă nu asculta, aduci problema Enel-ului. Dacă nici acesta nu ascultă, aduci problema înaintea judecătorului.

| mariusalex2019 explică (pentru anonimg):

Asta o sa si fac, ca mai am o problema cu el mi sda degradat si gardul ca nu vrea el sa-si tencuie partea gard facut si de mine el nu a participat cu nici 1 cm si tot el are clontul mare il aranjez eu asa frumos, in nesimtirea pe care o are.

| Goete a răspuns:

Cati din astia sunt ca tine, care cauta mereu nod in papura!
Stai linistit ca daca rezolvi asta gasesti altceva si tragi la raspundere pe altcineva.
Poate ai noroc sa fie si vecinul ca tine si traiti ca doi porumbei laughing

Răspuns utilizator avertizat