| sanboss a întrebat:

Salutare, daca permisul de conducere a fost obtinut cu incalcarea normelor legale ( referinduma la fisa medicala )

Daca voi fi prins, cam ce banuiti ca o sa mi se intample?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Falsul in acte si uzul de fals e infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.

sa intelegem ca nu esti apt medical si ai luat vizita medicala pe spaga? Zi si noua pe unde conduci sa ne ferim, ca noi tinem la viata noastra

| sanboss explică (pentru suntserios):

STAI LINISTIT, locuiesc la sat si ce imi doresc eu e categoria A1 sau A2,, o motocicleta sa am cu ce ma duce pana la magazin si sa ma mai plimb din cand in cand. ehh da problema ar fi alta. daca dau de exemplu de AM ( scuter) si peste 10 ani vreau sa ma pensionez pentru ca am probleme cu vedera care imi da dreptul la o mica pensie, stiu ca permisul ala de AM o sa imi joace feste deci de aia refolumlez si te intreb

Permisul acela se poate anula?

| Mirke a răspuns:

Ce probleme de sanatate ai? De vedere, sau psihice? Nu prea vad de ce nu ai fi apt. Oricum testele medicale se fac ca pe banda in 5 minute sunt gata doar psihologicyl poate ca dureaza mai mult, deci trebuie sa ai un handicap vizibil ca sa pici acele examinari, sau sa fi depistat. Avem soselele pline de redusi mintali si nu le face nimeni nimic!

| sanboss explică (pentru Mirke):

Eu stau la sat si vreau cat A1 sau A2 ehh care e necazul meu, cu ochiul stang nu vad deloc iar cu dreptul am o vedere de 0, 5/ conform legi trebuie sa am o vedere minimca de 0, 5 la AMBI ochi ca sa dau de cat A... acuma intelegi ca se poate face o exceptie,

Nelamurirea mea este ca daca peste 10 ani vreau sa ma pensionez ( pentru ca nu vad cu un ochi ) si asa mai departe probleme la celalalt, pe mine mar impideica permisul categoria A2. si intreb

SE POATE ANULA PERMISUL?

| Mirke a răspuns:

Nu cred ca te va intreba nimeni cand te pensionezi daca ai permis, si daca mergi prudent in sat si nu faci accidente grave prin orase, nu te va intreba nimeni de sanatate, dar sa te rezumi la drumul de la tara in oras trebuie sa fi atent cu 4 ochi si la neatentia participantilor din trafic deci ai grija pentru ca sunt motociclist si stiu ce zic

| sanboss explică (pentru Mirke):

Inteleg ca e periculos, o sa fac o vizita la vreun medic oftalmolog sa il intreb mai sigur daca ma afecteaza cu ceva la pensionare

ce motocicleta ai? eu am un cross de 2.5 cc s acuma vreau sa imi cumpar o gilera dna de 180cc