| KimAlex a întrebat:

Salutare, dacă vreau să ofer servicii pe platforma Fiverr ca freelancer, de genul graphic design si concept sau 3D Modeling, pot fi detectată dacă folosesc aplicații piratate? Și dacă da, ce presupune asta mai departe?
De exemplu, nu îmi permit o licență pentru AutoCAD și nici nu cred că aș ajunge să îmi scot banii într-un an, ce să mai zic de profit, dar aș vrea să ofer pe Fiverr servicii de modelare 3D, pot fi proiecte personale (omul vrea o figurină personalizată și îi trebuie CAD-ul pe care i l-aș face eu), dar poate clientul are nevoie de ceva legal, cu licență, și știu că se poate detecta destul de ușor dacă programul e piratat sau cu licență.
Cum ar trebui să procedez?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu e treaba clienților, dar dacă ai firmă/PFA te poate verifica Poliția dacă ai licență pentru software.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cleintul tău dorește un rezultat. Pe rezultat nu se vede cu ce mijloace l-ai creat.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Tu chiar gandesti mult prea departe. Omul respectiv o sa vrea lucrarea finalizata asa cum isi doreste el. Nu o sa ii pese in ce program ai facut si daca e cu licenta.

| Bariel a răspuns:

Nu, nu au cum sa detecteze in ce program ai facut tu design ul si nici nu le pasa. Majoritatea fac asta de cand e internetul. Doar studio urile mari si oamenii care se tem de virusi cumpara licente.

| Archangells a răspuns:

Poti obtine Autocad gratis cu licenta daca esti student.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Pur si simplu faci ce-ti cere acea persoana, el n-are de unde sa stie daca folosesti aplicatie piratata sau nu