| MihaiG007 a întrebat:

Salutare. Eu ca tată mă aflu în concediu de creștere copil. Ideea e că vreau sa depun cerere pentru stimulent de inserție pentru a mă putea întoarce la munca. Acum problema e că angajatorul nu mai vrea să mă primească pe motiv că nu mai are nevoie de oameni. Din câte știu în lege spune că un angajat nu poate fi concediat atât pe perioada concediului de creștere copil cât și în perioada în care ia stimulent de insertie. Angajatorul încearcă să mă facă să îmi dau demisia, da eu nu vreau pentru că în perioada asta nu prea găsesc de munca. Ce pot face? Mersi.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depune cererea pentru reintoarcerea la munca. Daca patronul te refuza il poti da in judecata, nu are voie sa te refuze si nici sa te concedieze in perioada concediului pentru cresterea copilului.
Daca nu vrei sa te pui rau cu patronul asteapta pana iti termini concediul acesta si apoi, daca tot nu te primeste, il poti da in judecata.

| LauraAvramescu a răspuns:

Bună,

Nu te poate concedia timp de 6 luni de la revenirea la birou. Eu am citit aici: https://cariera.ejobs.ro/stimulent-de-insertie