| AmsaMare a întrebat:

Salutare, imi doresc sa port cu mine o un cutit cu care sa pot deschide pachete/colete/ambalaje si nu inteleg foarte bine legea pentru arme albe. Modelul de cutit pe care mi-l doresc are o lama de 7 cm care se pastreaza in maner cu mecanism de siguranta. Credeti ca este ok sa port asa ceva in viata de zi cu zi sau risc o amenda sau si mai rau inchisoare? Pe unde sa NU merg cu cutitul dupa mine sa nu risc probleme? Multumesc

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa detii si sa porti un asemenea cutit, cu exceptia unor locuri sau evenimente.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Pachetele, coletele si ambalajele le deschizi acasa, nu pe strada, deci nu ai nici un motiv normal, logic si legal sa poti cutit la tine!

Daca te opreste politia si-l gaseste, atunci se aplica legea, ca porti arme albe.

| relian a răspuns:

Sa deschizi un pachet, o poti face si fara cutit, asta e vraja marii ce spui tu.
Si cu un pix, cu orice intepi banda care e la pachet si imediat si cedeaza, nu e nevoie de cutit pentru ce spui.
Nu desfaci colete pe drum laughing mergind stai cu pachetu in mina si desfaci, tu cui vinzi gogosi?
Pachete deschzi acasa, sau la locul de munca. Poti avea si numa o lama de ala de cuter, sau chiar un cuter de ala micut.

Spune ca vrei sa porti la tine un briceag, un cutit, asa sa fie acolo, nu baga colete si alte vrajeli laughing

Eu stiu ca poti purta arme albe, dar sa aiba lama de o anumita lungime.
Cit trebuie sa fie? Cauta si tu pe un webiste de asta mai serios, sau undeva unde gasesti legi referitoare la asa ceva.

| AmsaMare explică (pentru relian):

Buna, multumesc pentru raspuns. Am purtat cu mine un cuter pentru mai bine de 2 ani si l am schimbat de cel putin 3 ori pe motivul ca lama se oxideaza fiind mai toate facute din materiale ieftine si caut ceva mai rezistent care sa ma tina mai mult timp. Nu vreau nici sa risc ca in ziua in care ma voi taia neintentionat cu propiul cutit sa dezvolt infectii din cauza ruginei. Nu incerc sa pacalesc sau sa aburesc pe nimeni, apreciez perspicacitatea ta si cunosc ca exista multi oameni cu intentii rele dar un electrician care vrea sa deschida ambalaje la becuri si sa isi ascuta creionul nu este unul dintre ei!
Multumesc din nou pentru raspuns, ma voi documenta prin alte intermedii pe viitor

| darrio2007 a răspuns (pentru AmsaMare):

Lama la cutter se poate schimba. Doar nu deschizi colete zilnic si in fiecare oră.
Asta e abureală.

| relian a răspuns (pentru AmsaMare):

Sint cutere care au rezerve, nu tii lama aia la infinit.Plus de asta nu rugineste deloc, daca nu dai cu apa pe lama.
Nu imi zi de cutere ca folosesc mai zilnic, asa ca stiu ces alea si despre ce rugina vorbesti tu.
Nici nu te poti taia cu alea, pentru ca is retractabile, ori se pliaza, depinde ce model folosesti, Nu ai cum sa te tai cum spui.Mai degraba te tai cu un cutit de asta ce spui tu ca vrei, cazi pe el, il tii in buzunar, cine stiue unde poate sa iti intre, numa in fund sa nu intre laughing

Orice electrician are cuter, crede-ma, si alte meserii, la fel ascuti f bine un creion cu cuteru nu cu cutitu.
Daca esti electrician atunci ia-ti si cutit, daca tu asta preferi, dar il tii in trusa de scule, pentru ca il folosesti la job asa cum spui.
Nu ai de ce sa il tii asupra ta in buzunare.Eu nu as tine nimic in buzunare, nici cheile de la masina nu leas tine, de fapt le pun undeva cand is la job, nu sufar nimic legat de mine, nici bijuterii nimic, inele, lanturi nimic.

Cind vad pe unia cu ditai snopu de chei la briu laughing ma minunez cum pot aia sa stea asa, zici cas animale de alea cu zgarda.
Dar na fiecare cu cel doare, am spus, de vrei sa porti cutit la tine, cauta ce spune legea, sigur iti da voie, dar cum ai spus si tu trebuie sa aiba l; ama de o anumita lungime.
Eu nu stiu ce lungime ar trebuie sa fie, dar poti gasi pe net informatia asta.

Eu de exemplu aici la mine, pot sa merg si cu pistoale la briu, cu cate vreau eu laughing asa este legea aici in Texas, dar eu nu am nici macar pistol laughing tot am zis ca iau si eu unu, dar cu zisu am ramas.

Nu stiu la ce cuter faci tu referire, eu vorbesc despre alea cu o siongura lama ce are doua virfuri, nu din ala cu lama lunfa la care mai rupi din lama cand se uzeaza, nu ala, nici mie nu-mi plac alea.

Vorbesc de cutere de astea ori doar cu o lama, ori care au si magazie sa tii vreo 5 lame.Eu asa am cu 5 lame magazie, lama intra in interior, cand se uzeaa intorci lama, cand nu mai e buna, arunci si pui alta din magazia aia ce zic.

Dar tin ala in trusa cu scule, sal tiu in buzunare nu vad de ce.Dar is oameni si pe aici care tin bricege in general in buzunare., nu cutite, doar bricege, asa le plac lor, cum am zis fiecare cu cel doare sau cei place.
Eu nu-s impotriva ta sa tii cutit la tine, fa ce doresti tu, daca ai voie, iti garantez ca ai voie si in RO doar lama trebuie sa aiba nu stiu ce lungime.

Daca e vina aici si porti pistoale la briu, daca te face sa te simti bine laughing fara permis, fara sa stiu eu ce cereri sa afci sa cumperi.Se cumpara la liber, asa cum te duci in RO sa cumperi piiine asa se cumpara pe aici si pistoale, arme in general, nu astepti decat 10 min.

Stai linistit, lasa intrebarea, poate ca o fi careva care stie legea si iti va spune, asta daca citeste intrebarea.
Eu am spus ca sa cauti tu ca in felul asta mai inveti sa cauti si tu singur, pentru ca romanii din ce am vazut vor sa le zica altii ce sa faca, asta nu-i bine.

Nu trebuie sa depinzi de altii pentru chestii simple.Deci nu am spus-o cu rautate, am spus-o asa ca sfat.Scuze daca sa inteles altceva, poate nu am bagat eu exprimarea aia mai buna.

| relian a răspuns:

:)) hai ca ma uitai eu, am vazut ce lege este in RO. NU ai voie cu absolut nici un cutit asupra ta, indiferent ce lama are, absolut nimic, nici rozeta, nici briceag si ATENTIE nici cuter :)) absolut nimic nu ai voie sa tii asupra ta, nici spary lacrimogen macar.

Asa spune legea 61 articolul 372 din codul penal.

Asa ca ai grija ce porti la tine, in caz ca esti prins cu asa ceva asupra ta, poti lua amenda sau inchisoare.
Iti las un link pe Youtube in care un roman cu legea in fata, are codu penal, explica chestiile astea.

Ai voie sa porti la locul de munca, la sali de astea de sport care folosesc arme albe, deci numa in locuri destinate, unde ai nevoie de ele.

Ai voie sa porti cutit, si restul in masina ta, chiar si la vedere, dar nu asupra ta pe strada, nu in locuri publice.

Deci NU ai voie sa mergi nicaeri cu el, asa ca dorinta ta ti-a fost "inabusita" sa zic asa, de legea aflata in vigoare in RO :))

https://www.youtube.com/watch?v=SUG13FQQjto

| relian a răspuns:

Acum cred ca te-am lamurit bustean, o sa fii cam suparat, dar asta e situatia.

Asta e, o sa fii cam dezamagit, dar nu ai ce face. Tine si tu cutitu in masina, sau in trusa de scule, aia ce o folosesti la munca si asta e.

Daca nu-ti place, atunci emigreaza, vino aici la mine, aici ai voie sa porti cutite si orice arma de foc cu tine si pe strada si peste tot, doar in magazinlele unde ai semn ca nu ai voie, acolo trebuie sa nu intri cu arme de foc, dar is putine locurile astea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din cate stiu eu, nu ai voie! Unde-i lege nu-i tocmala!
Apoi fie vorba intre noi: cate pachete/colete/ambalaje primesti tu ca sa fie nevoie sa il porti la tine zilnic! Abureala! Nu poti astepta pana acasa?

| johnnny123 a răspuns:

Ți se întâmplă chiar atât de des să mergi pe stradă și brusc să fii nevoit să deschizi un colet?

| anonim3248 a răspuns:

Depinde unde ești oprit de poliție.

| anonim3248 a răspuns:

Depinde și ce ar crede polițiștii că vrei să faci cu ce ai la tine.

| Lrs2015 a răspuns:

O sa ai o altercatie odata, o sa l scoti, ala o sa aiba sange in el si o sa sara si asa.....si astfel o sa l folosesti ca doar n o sa iei bataie cu cutitul in mana. Egal cucu bau!

| Paulson2023 a răspuns:

Poți deschide o un colet/ambalaj și cu o cheie. De exemplu eu consider cheia o arma albă, chiar foarte periculoasă dacă știi cum să o folosești și cu ce forță să o folosești. Sunt genul de om care poate rupe destul de ușor o cheie în două, iar dacă mă vezi pe stradă cel mai probabil nu dai doi bani pe mine. Apropo, enorm de multe lucruri banale pot fi arme albe, depinde cum le folosești... și nu ai nevoie de imaginație foarte bogată.