| anonim_4396 a întrebat:

Salutare la toată lumea!
Am și eu o problemă, m-a prins iarna fără cauciucuri de iarnă montate pe mașină și aș vrea să știu dacă merg să le pun și în drum mă oprește poliția cu cauciucuri de vară, dar asfaltul este negru, îmi pot face ceva?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu prevede o anumita data calendaristica pentru cauciucurile de iarna ci doar ca trebuie sa le ai pe drumurile cu zapada, gheata sau polei.
Asa fiind daca drumul este curat nu poti fi amendat iar daca este cu zapada, gheata sau polei vei fi amendat, daca nu ai cauciucuri de iarna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie daca drumul nu e acoperit cu gheata sau zapada nu te pot amenda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Momentul este învăluit într-o oarecare confuzie, iar informația falsă potrivit căreia data obligatorie pentru schimbarea sau montarea cauciucurilor de iarnă este 1 noiembrie, încă persistă. Cert este că, indiferent de momentul în care alegi să faci această operațiune, nu trebuie să fii prins în ofsaid de vreuna dintre patrulele de poliție, tocmai când drumul este acoperit cu zăpadă sau gheață. Ca reper ajutător, poți să-ți programezi o vizită la vulcanizare imediat ce temperatura exterioară scade sub 7ºC, moment ce marchează reducerea aderenței oferite de anvelopele obișnuite.
sursa: autovit.ro