| SynapseNinja a întrebat:

Mă confrunt cu o mică problemă. Acum aproximativ o lună mi-am deschis un cont curent la Banca Transilvania cu un Visa Electron. Datele cardului i le-am dat și unui prieten foarte bun în care am încredere în el și omu și-a făcut un cont de Netflix. Numai că, eu deja îmi făcusem unul înainte pe același card, așa că Netflix mi-a luat 12 euro, suma abonamentului. Am sunat la Netflix și am închis abonamentele și mi-au blocat și cardul pe Netflix. Am sunat la bancă să văd dacă pot recupera banii și m-au trimis la cei de la Netflix să îmi trimită banii în cont, iar cei de la Netflix m-au trimis înapoi la cei de la bancă. Cei de la Netflix mi-au dat și acest formular:

https://help.nflxext.com/legal/INTL_BV_Information_Reque st_Form_RO.pdf

Întrebarea mea e: acest formular trebuie trimis la autoritățile locale, iar apoi aceștia mi-l vor trimite înapoi prin poștă, urmând ca ei apoi să îl trimit la bancă sau merge direct la bancă fără partea cu autoritățile locale? Că cel de la Netflix nu a fost chiar așa explicit. Sper să înțelegeți situația scrisă mai sus, dacă nu, mă întrebați. V-ați confruntat cu așa ceva? E o situație de semi-fraudă. Însă omu nici acum nu mi-a dat banii, nu e o sumă fabuloasă, 55 de lei, însă pentru mine, la 18 ani, fără o sursă de venit lunară și doar cu 2000 de lei în cont, este. Vreau răspunsuri serioase nu în genul: „bă, dar prost ești că i le-ai dat." Da, știu că e puțin adevărat, dar e prieten bun și aveam încredere în el.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Formularul este pentru cazul cand vrei sa sesizezi o infractiune (penala) de furt.
In acest caz, autoritatea va fi parchetul sesizat cu furtul bunului sau banilor.

Banii inapoi de la Netflix le poti primi doar daca o ancheta penala demonstreaza ca "prietenul" tau ti-a folosit banii fara acordul tau.
Vorbeste cu "prietenul" tau si spune-i ca iiacorzi 72 ore (3 zile) sa-ti plateasca inapoi toti banii folositi de pe cardul tau, in caz contrar depui plangere penala impotriva lui.

La banca, schimba-ti cardul si nu-l mai da la nimeni, fiindca poti pati si mai rau!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar cardul bancar nu este transmisibil si nu-i normals a-l dai altora.
Nu-i nimic, bucura-te ca nu ai avut mii de dolari pe el si ca nu s-a apucat sa cumpere de pe internet sau sa-i faca rate la cine stie ce lucruri scumpe.
Asta este, a terbuit sa ai si deceptia vetii ca sa intelegi ceea ce vanca ti-a explicat cand ti-a inmanat cardul, ca trebuei pastrat in conditii de siguranta si ca nu este transisibil. De altfel, scrie si pe el.
Banca iti poate da banii inapoi dupa investigatie, daca se dovedeste ca ai facut 1 sau 2 contracte cu Netflix. Nu-i vina bancii si nici a lui Netflix ca au retras banii, odata ce prietenul tau ti-a folosit fraudulos acest card si si-a facut cont cu el.
Te sfatuiesc sa ceri bancii anularea acestui card si eliberarea unuia nou. Ai mare grija, unde dai cardul nou si pe site-uri il pui, ca-ti zboaar banii din cont foarte rapid.