| norbi2013 a întrebat:

Salutare, mai este voie sa conduci masini ca si aixam-ul de la 16 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca se incadreaza in caracteristicile prevazute pentru categoria B1 si obtii permisul de conducere pentru aceasta categorie, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

| norbi2013 explică (pentru Ioandelasal):

Si masinile alea AIXAM se incadreaza oare?

| norbi2013 explică (pentru Ioandelasal):

AIXAM-ul se incadreaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru norbi2013):

Nu stiu, nu m-au interesat. Uita-te la caracteristicile cerute de lege si apoi la caracteristicile masinilor si poti vedea daca se incadreaza.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti iei permis categoria B1 da ai voie