| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Mi s-a retinut permisul pe o perioada de 60 de zile. Am inteles ca am timp 15 zile sa dau testul de redobandire pentru micsorarea perioadei cu o treime. Perioada incepe din momentul in care a expirat dovada, adica din momentul in care a intrat efectiv in vigoare retinerea permisului? Si daca ma duc sa predau dovada, pot sa dau si testul in aceeasi zi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe de la retinerea permisului sau de la predarea dovezii cu drept de circulatie. Testul pentru reducerea perioadei de suspendare trebuie sustinut in primele 20 de zile ale perioadei de suspendare.
Va trebui sa te programezi, testele pentru reducerea perioadei de suspendare se sustin numai in anumite zile, va trebui sa intrebi atunci cand depui dovada si tot atunci te vei putea programa.