Întrebare recomandată | razory a întrebat:

Salutare, pe data de 1.12. 2012 am facut un contract de "vanzare-cumparare" pentru un autoturism, in contract nu scrie nimic ca as putea renunta sau ceva de acest gen, in schimb scrie ca trebuia sa-i mai achit suma de 300 ron [asa ne-am inteles], si as vrea sa renunt la contract si sa mi se inapoieze bani, actele inca nu le-am facut doar contractul [totul a fost foarte rapid]. As vrea foarte mult sa stiu cum si ce trebuie sa fac si unde sa ma duc sa renunt la contract. Va multumesc foarte mult si va rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o rezolvare amiabila cu vanzatorul, tu ii restitui masina si el iti restituie banii.
Daca nu este de acord va trebui sa ceri anularea contractului in justitie (judecatoria de care apartine localitatea vanzatorului) si nu se stie daca o sa castigi, daca n-ai motive serioase (de ex. ai descoperit vicii ascunse de vanzator - defectiuni ale masinii care nu ti-au fost spuse si de care, daca ai fi stiut, n-ai mai fi cumparat masina).

4 răspunsuri:
| costan a răspuns:

Mergi direct la un avocat si explica-i problema, este singurul care te poate sfatui corect.

| Dangerfull a răspuns:

Uite daca te informezi la patron iti vada informati si te vei lamuri am avut aceiasi problema si vanzatorul a uitat sa schimbe pretul caci el era la reducere10%...ei bine o vei rezolva tu.

Bafta... Funda

| QuickShifter a răspuns:

Contractul e semnat, e bunul tau, bucura-te de el. nu te-a obligat nimeni sa il semnezi. si chiar daca te-ar fi obligat, acum e tarziu. nu ti-l anuleaza nicio instanta. unica ta sansa e intelegerea amiabila

| razory explică:

Eu am vrut sa iau un audi a4 si urma sa ma intalnesc cu cineva mai priceput la masini sa se uite la audi, si in targ acolo erau mai multe masini si am vazut si masina care m-am grabit sa o cumpar adica dacia logan ambiance si am vorbit cu proprietarul si despre masina foarte putin ca nu credeam ca o cumpar..., i-am spus sa vine un prieten sa se uite si daca spune ca merita mai vedem...A venit intr-un sfarsit pr. meu si s-a uitat si a zis ca merit da nu m-am mai uitat la detalii adica nu are servodirectie nu are geamuri electrice, la casetofon nu merge cd-urile (probabil doar track-uri), cauciucurile sunt roase [macar servo ca is incepator] na deci azi pe 6.12 trebuie sa ma intalnesc cu el ca e sarbatoare si e si taicamiu acasa, si sa vad daca rezolv pe cale amiabila! Oricum va multumesc foarte mult pentru pareri si sfaturi!, as vrea sa va dau la toti funda