| StefanMicutzu a întrebat:

Tot primesc mesaje pe Whatsapp de la diverse persoane care spun ca vor sa cumpere produsul meu de pe OLX si spun ca vor face plata si imi vor da un link. Evident, este o frauda, vor doar sa fure parole si datele bancare.
Problema e ca nestiind ce sa fac, am sunat la 112, apoi tanti de acolo mi-a facut legatura cu cineva din politie din zona, si acela mi-a zis ca trebuie sa depun plangere, ca linia 112 e doar pentru urgente. Mi-a mai zis ca am termen de 30 zile sa fac asta (nu prea am inteles de ce). I-am multumit si am terminat conversatia.
Intrebarea mea e: daca ma razgandesc si nu mai depun plangere, voi fi amendat eu pentru ca am folosit abuziv linia 112?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Intrebarea mea e: daca ma razgandesc si nu mai depun plangere, voi fi amendat eu pentru ca am folosit abuziv linia 112?

Nu, nu vei fi amendat pentru ca tu nu ai facut misto de ei ci le-ai sesizat ceva concret, nu au timp sa iti dea tie amenda si in baza a ce ti-ar da, ca le-ai zis ca sunt multi escroci si scammeri pe olx?
Olx ar trebui sa ia masuri drastige, ca tot mai multi prostovani sunt pacaliti! Acum toti prostii care inainte furau sacose de la batrane cu mancare s-au mutat pe internet si fac escrocherii, mama sa ii prinzi sa nu le dai cu rozeta-n gura, off ce m-as bucura. Pai inainte militia chestii de astea foloseau pentru descurajare dar daca aduci aminte ti se zice ca esti comunist, acum militienii actuali iti rad in nas ca tu esti prost ca le dai datele la infractori.

Si cine cumpara nu are ce link sa iti dea? ca ce? ca a facut plata, ar trebui ca romanii sa fie invatati de catre mass media si public de catre olx cum se face plata corecta cu cardul! dar iata ca nimanui nu-i pasa.
Unde mai pui ca cei care dau aceste tepe sunt din alte tari si mai rar din Romania, sunt niste golani de bulgari sau alte tari care vorbesc stalcit romana sau au folosit google translate.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-ti fura nimeni datele bancare! Tu poti sa dai numele tau si IBAN-ul tau fara nici o frica dar sa nu dai altceva! Ti se va da un link (fals) cum ca ti-au platit. Tu trebuie sa nu trimiti obiectul pana nu primesti banii in cont sau doar contra ramburs. Nu te chinui cu plangerea ca pana n-ai fost excrocat nu face nimeni nimic! Daca vrei iti povestesc eu ce s-a intamplat cu politia. Am prins hotul si nici pe ala n-au fost in stare sa-l ridice. Niste netrebnici. Dar la umflat muschii sunt primii.

| sierra1 a răspuns:

De ce să depui plângere, NU am ințeles!

| StefanMicutzu explică (pentru sierra1):

Mi-a zis sa depun plangere impotriva persoanei/persoanelor care incearca sa ma pacaleasca si sa-mi fure datele bancare.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanMicutzu):

Nu te bagă nimeni in seamă atâta timp cât fapta NU EXISTĂ!

somn ușor

| anonimg a răspuns:

Nu mai folosi apel la 112.
Tu trebuie să specifici în anunț că plata se va face numai cu bani în numerar, și doar ramburs; adică banii vor fi ridicați de curier.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa adaug la ce au spus ceilalti: nu primesti amenda, stai calm. In acest context, trebuie depusa plangere in termen de 30 de zile, probabil, pentru a le fi mai usor organelor abilitate sa urmareasca persoana. Cum ar fi sa depui plangere pentru o fapta facuta acum doua secole?

Pe langa asta, tot ce trebuie tu sa dai este IBAN-ul, atat, nu codul cardului, nu CVV/CCV-ul, nimic altceva. Daca o persoana are IBAN-ul, nu poate sa faca altceva decat sa-ti transfere bani in cont.

| MValentin a răspuns:

Tu suni la 112 pentru asta? Ai toate facultatile mintale la locul lor?

| Irinelp a răspuns:

Blochează numerele necunoscute de pe WhatsApp ca să nu mai fii deranjat, nu nu o să fii amendat chiar dacă nu este cu adevărat o urgență.

| scumbagnascar a răspuns:

Nu, nu vei fi