| bogdan376 a întrebat:

am cumparat un s4 cu sticla sparta de pe olx si este copie ce este de facut pot sa depun plangere la politie am toate datele lui cnp adresa tot

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vanzatorul a spus ca telefonul este original si ti-a trimis un fals atunci poti sa-i faci plangere penala pentru inselaciune, citez:
ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Mai intai incearca o rezolvare amiabila, respectiv sa-ti restituie banii si tu sa-i restitui telefonul.

| Kerli a răspuns:

De ce vrei sa depui plangere daca vanzatorul a precizat defectele produsului?

| bogdan376 explică (pentru Kerli):

A precizat ca este spart dar na precizat ca este replica cand l-am sunat mi-a zis ca este original

| Winchester308 a răspuns (pentru bogdan376):

Cand l-ai sunat? Deci nu exista nici o dovada ca a spus ca este un telefon original, da?
Nu mai cumpara de pe site-uri ce nu ofera nici o garantie. Daca nu poti sa verifici produsul inainte sa platesti ai sanse sa iti iei teapa.

| paulthegame a răspuns:

Sunai pe aia de pe mercador si spune-le ce ai facut si vezi

| Winchester308 a răspuns:

Si zici ca a mentionat undeva ca telefonul este absolut intreg, fara defecte si original?

| bogdan376 explică (pentru Winchester308):

In anut scria asa "vand Samsung s4 sticla sparta" nu scria nici ca este original nici ca este replica

| DascaluViorel a răspuns:

Nu prea ii poti face nimic. Se numeste Abuz de incredere si ca sa poti face ceva trebuie sa dai in judecata persoana iti trebuie foarte multi bani si in final nu te alegi cu nimic ba chiar mai pierzi si bani cu avocati si asa mai departe. sfatul meu este sa fi mai atent si de preferat este sa te intalnesti cu persoana fata in fata cand cuperi ceva. incearca totusi sa depui o plangere la politie pentru inselatorie si te invata ei ce ai de facut poate exista o cale mai usoara sa iti recuperezi paguba. mult succes si deschide bine ochii cand vezi oferte de nerefuzat.