| Chirita_Raul_1996 a întrebat:

Salutare TPU,
Am facut 18 ani si nu sunt sigur daca trebuie sa imi schimb buletinul. Sa fiu mai explicit mi l.am pierdut o data si pe el scrie ca expira in 2015 dar am auzit ca tot ar trebui sa.l schimb.
deci trebuie sau nu?
Doresc o parere avizata!
Multumesc anticipat!
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SAMM0603 a răspuns:

Nu, nu trebuie. Fiecare buletin are o data anume de expirare. Pe primul scria anul 2015 dar pe cel nou, poate scrie alta data. Uita-te pe buletin ca scrie cand expira.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate este valabila pana la data expirarii inscrisa pe ea, asa ca daca scrie 2015 pana atunci este valabila.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie schimbat in 2015. Daca l-ai pierdut si nu-l gasesti trebuie schimbat acuma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca scrie ca expira in 2015 inseamna ca atunci expira

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

CI ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi CI cu cel mult 6 luni ÎNAINTE de a expira.

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi detalii la linkul :
http://infotipizate24ore.wordpress.com/......-necesare/

http://www.dlep-iasi.ro/......ni--1.html

Toate cele bune.

| stefsiana a răspuns:

Schimba-l..nici nu stii ce intervine si ai nevoie de buletin. e actul tau de identitate totusi

| Lidia02 a răspuns:

Se zice ca se schimba la varsta de 18 ani, deoarece se schimba fizionomia fetei, nu stiu ce sa-ti zic, cel mai bine e sa mergi acolo si sa intrebi. Sper ca te-am ajutat ^^